Polsko – niemiecki projekt teatralny „O wierze i niewierze „ czyli by…„istnieć w pokoju i harmonii z ludźmi wszystkich wyznań i narodowości”

Data publikacji: kwiecień 2017

19 marca grupę aktorów z Ratsgymnasium w Stadthagen powitali na dworcu PKP w Słupcy uczniowie i nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ciągu trzech dni mieli wspólnymi siłami przygotować dwujęzyczne przedstawienie teatralno-muzyczne pod tytułem „O wierze i niewierze”. W tym roku treść przedstawienia była związana z jubileuszem 500-lecia Reformacji w Niemczech. Zaprezentowane zostały m.in. fragmenty tekstów św. Tomasza z Akwinu, historia stworzenia świata, tekst  Nietzschego o „ Człowieku szalonym” , historia św. Maksymiliana Kolbe czy rozważania filozoficzne. Autorem scenariusza jest Andreas Krause, twórca i pomysłodawca wymian szkolnych i projektu teatralnego. Młodzi artyści podjęli próbę pokazania bliskich im, aktualnych tematów, decydując się na konfrontację różnych poglądów i skupiając się na wartościach, jakimi są miłość i wynikające z tego postawy. Głównym celem projektu była nauka języka obcego poprzez sztukę, poza tym rówieśnicy z Niemiec i Polski mieli okazję ustosunkować się do ich wzajemnej odmienności i zauważyć, że łączy ich dużo więcej, niż szacunek i zainteresowanie sztuką. Poznali „od wewnątrz” inną kulturę, wreszcie wspólnie zmierzyli się z licznymi wyzwaniami, czemu towarzyszyło nieustające poczucie akceptacji, co pomogło im odnaleźć i wzmocnić ich własną siłę, nich samych. Po trzech dniach  intensywnej pracy, prób od wczesnego rana do wieczora, dniach pełnych skupienia i emocji odbyła się premiera spektaklu, podczas której przy akompaniamencie muzyki granej na żywo publiczność miała okazję oglądać niemieckich i polskich uczniów opowiadających o przeszłości i współczesności. Swoje wystąpienie zakończyli śpiewając „Barkę” i pokazując, że zawsze należy dostrzegać jasną stronę życia. Sztuka wywołała wiele emocji….ale taki właśnie musi być teatr. Młodzież otrzymała owacje na stojąco i wiele gratulacji od widzów. Następnego dnia w piątek polsko-niemiecka grupa wyjechała do Poznania, ciesząc się swoim towarzystwem, słońcem , zwiedzając miasto i kościoły. Dwudziestego piątego marca 11 uczniów z słupeckiego liceum pożegnało swoich przyjaciół z Niemiec, odliczając już dni do następnego spotkania. Tymczasem, nawiązując do „Sensu życia” Monty Pythona, będą starali się istnieć w pokoju i harmonii z ludźmi wszystkich wyznań i narodowości. Tak po prostu.

Projekt teatralny to nie tylko teatr. Nasi goście z Niemiec byli również ciekawi jak funkcjonuje nasza szkoła. Uczestniczyli w lekcjach i mogli spróbować swoich sił angażując się w różne zadania

 

Olivia Panufnik, klasa Id