Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w LO

Data publikacji: kwiecień 2015

22 kwietnia w słupeckim liceum miała miejsce niecodzienna uroczystość, która zgromadziła w szkolnej świetlicy ponad 100 uczniów  z LO i ZSZ oraz zaproszonych gości (w tym Elżbietę Kordylewską – Kierownik Wydziału Oświaty , Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie , Sewerynę Lewandowską-  Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Słupcy oraz Remigiusza Rybskiego  pracownika  Referatu i Promocji  Rozwoju Lokalnego z Urzędu Miasta.)

 

Inicjatorem przedsięwzięcia mającego na celu promocję czytelnictwa wśród młodzieży była słupecka filia Biblioteki Pedagogicznej  pod kierownictwem Hanki Kacperskiej – Stróżyk, która zaprosiła do współpracy Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie oraz nasze liceum.

Pierwszym punktem programu było rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Szkolnego Przeczytaj moją ulubioną książkę pod honorowym patronatem Starostwa Słupeckiego. Przed rozdaniem nagród głos zabrał przewodniczący jury – dr Zbigniew Budny z konińskiego CDN , który omówił ideę konkursu i podzielił się z obecnymi na sali własnymi refleksjami na temat  wykonanych  przez uczniów prezentacji multimedialnych . Choć  na konkurs wpłynęło ponad 30 prac, jury nie miało większego problemu z wyborem tej najlepszej. Miło nam poinformować, iż laureatką pierwszego miejsca została jednogłośnie uczennica nasze szkoły Kamila Antkowiak z 1a, która za książkę wartą przeczytania uznała Papierowe miasta Johna Greena.  Zdobywcami 2 i 3 miejsca okazali się uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Słupcy, natomiast  wyróżnienie  otrzymał również uczeń naszej szkoły Dawid Błaszczak z 1b.Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne  nagrody książkowe , mieli także możliwość zaprezentowania na forum szkoły swoich prac i podzielenia się swoimi czytelniczymi fascynacjami.

W przerwie organizatorzy zaprosili wszystkich obecnych do udziału w  akcji czytelniczej Ogólnopolskie Wybory Książek. Należało oddać  głos na wybrane przez siebie tytuły , których długa lista została zawieszona na końcu sali.

Druga część spotkania miała zupełnie inny charakter . W ramach ogólnopolskiego projektu  Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym do szkoły   przybył pracownik Uniwersytetu Łódzkiego dr Michał Lachman, który przeprowadził zajęcia na temat książki autorstwa Jacka Hugo- Badera pt. Długi film o miłości . Powrót na Broad  Peak.  Tekst dotyczył tragedii,  która rozegrała się dwa lata temu na szczycie Broad Peak  i zakończyła się śmiercią  Macieja  Barbeki i Tomka Kowalskiego, a nieco później również Artura Hajzera.

Dr Lachman zaproponował młodzieży temat: Pasje ekstremalne czyli reporter na tropach prawdy. Ponieważ udział w tej niezwykłej lekcji wymagał od uczestników wcześniejszego przygotowani,  do udziału w niej zgłosiło się miesiąc wcześniej 20 ochotników z różnych klas i to właśnie oni zabierali głos w dyskusji , którą próbował wywołać dr Lachman. Podczas  90 minutowej lekcji  akademicki wykładowca skupił się przede wszystkim na kompozycji  i warstwie językowej  tekstu , który wg niego nie jest czystym reportażem , ale utworem z pogranicza literatury i publicystyki. Na zakończenie  zaproszony gość zaprezentował fragment wywiadu z autorem omawianej książki .

Miniona uroczystość pokazała, że książka nie jest , jak to się coraz częściej mówi, reliktem przeszłości,   bo młodzi ludzie czytają i chcą czytać , choć niekoniecznie  lektury szkolne.