Z Meksyku do LO

Data publikacji: czerwiec 2015

Pierwszego  czerwca gościliśmy w naszej szkole księdza Tomasza  Chlebowskiego, który przyjechał do Słupcy  prosto z południowo – zachodniego  Meksyku , gdzie  od kilu miesięcy  pełni posługę kapłańską jako misjonarz. Ksiądz Chlebowski to również absolwent naszego liceum  z roku 1993, a także pisarz i poeta (np.: ,,Nieobojętność”, ,,Horyzonty spotkań. Spotkanie w dziełach Ryszarda Kapuścińskiego”, ,, Ekumenizm duchowy w nauczaniu papieża Jana Pawła II)

Nasz gość przybliżył nam  nieco historię  Meksyku, ale przede wszystkim skupił się na pokazaniu życia codziennego jego mieszkańców, które ze względu na panujące tam ubóstwo  tak bardzo różni się od tego, czego doświadcza na co dzień  przeciętny  Europejczyk .

Swój wykład ks. Chlebowski zilustrował zdjęciami i filmami dokumentującymi dzień powszedni  w Meksyku: rozrywkę i pracę, przygotowywanie posiłków, życie artystyczne i   religijne , w  którym ważna rolę odgrywa  kult Matki Boskiej z Gwadelupy .

Wśród zaprezentowanych zdjęć znalazły się również te pokazujące egzotyczną meksykańską  przyrodę : piękne zachody i wschody słońca ,  ciekawe okazy szarańczaków czy karaczanów, a także  olbrzymie papugi nazwane żartobliwie budzikami.

Na zakończenie spotkania ks. Chlebowski wspominał czasy szkolne , kiedy to jako uczeń liceum przeżywał okres buntu i kontestacji rzeczywistości.

W ramach podziękowania za ciekawe spotkanie przedstawiciele klas  podarowali księdzu niecodzienny prezent  – opatrzoną autografami piłkę, która na pewno przyda mu się w pracy duszpasterskiej wśród meksykańskich dzieci i młodzieży.