NIKOLA TYLMAN NA FINALE OKR

Data publikacji: lipiec 2016

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski to najbardziej prestiżowy konkurs tego typu, a jego  początki sięgają lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wielu polskich aktorów zaczynało swoją drogę artystyczna właśnie na OKR np. Janusz Gajos czy Natalia Sikora. Finał konkursu od wielu już lat odbywa się w Ostrołęce, jednak aby tam się znaleźć , trzeba przejść przez kilkustopniowe eliminacje, dlatego już sam udział w Centralnym Spotkaniu Laureatów jest niezwykły osiągnięciem. Odkąd sięgam pamięcią, nie udało się to jeszcze żadnemu uczniowi naszej szkoły, choć wyróżnienia na etapie  wojewódzkim zdobywali kilka razy.  Tym większą dumą napawa nas fakt, iż w tegorocznych finałowych zmaganiach uczestniczyła Nikola Tylman z LO (laureatka etapu wielkopolskiego).

W dniach 22-25 czerwca do Ostrołęki zjechali  najlepsi recytatorzy z całej Polski , a także reprezentanci Wojska Polskiego oraz Związku Osób Niewidomych i Niedowidzących (w sumie ponad 60 osób). Pierwszego dnia, a właściwie wieczoru, wszyscy uczestnicy zostali ugoszczeni przez organizatorów  w Zagrodzie Kurpiowskiej, gdzie mogli nie tylko poznać elementy lokalnego folkloru , ale także zasmakować kurpiowskich przysmaków, wśród których największą popularnością cieszyła się  mioduszka i piwo kozicowe (wbrew nazwie – bezalkoholowe).

Kolejne dwa dni wypełnione były do granic możliwości. Od godziny 9 do 13. 30 uczestnicy konkursu brali udział w  warsztatach prowadzonych przez  członków jury:  prof. Lecha Śliwonika (teatrologa, pedagoga ), prof. Jarosława Gajewskiego (aktora, pedagoga,  dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Warszawie),Piotra Jędrzejczaka (reżysera i pedagoga, Wiceprezesa ZASP-u), dr Krystynę Maksymowicz (aktorkę, pedagoga) oraz dr hab. Edwarda Wojtaszka (reżyser). Prezentacje sceniczne zaczynały się po południu i z małymi przerwami trwały do wieczora , a zwieńczeniem pełnego artystycznych wrażeń dnia  były  monodramy   w wykonaniu Jarosława Gajewskiego oraz  Szymona Majchrzaka.

Ostatniego dnia uczestniczy mieli możliwość indywidualnych rozmów z członkami komisji , a potem nastąpiła część najbardziej oczekiwana  – odczytanie protokołu.  Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w kategorii  młodzieży szkolnej i dorosłych, podkreślając, że poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Nie powinno to z resztą dziwić, ponieważ większość uczestników OKR deklarowała chęć kontynuowania kariery scenicznej, a wśród dorosłych recytatorów byli również studenci szkół aktorskich.

Co prawda wśród laureatów nie znalazła się Nikola , ale już sam kontakt z ludźmi , którzy cenią sobie piękno mówionej polszczyzny  i możliwość konkurowania z najlepszymi były dla niej  dostateczną nagrodą.