„Nić Życia” – czyli mity greckie splątane w kłębku

Data publikacji: styczeń 2017

Interaktywność, humor, zaskakujące rozwiązania – temu wszystkiemu przyglądała się młodzież naszego liceum podczas wystawionej sztuki „Nić Życia” przez teatr MPLUSM z Poznania 16 stycznia we Wrzesińskim Ośrodku Kultury.

To innowacyjny spektakl oparty na mitach i wierzeniach starożytnych Greków. Mitologia weszła do dziedzictwa kultury europejskiej i jest w dalszym ciągu obecna w różnych przejawach życia społecznego. To z jej bogactwa czerpała od zarania dziejów literatura i sztuka. Przed naszymi oczyma pojawiają się bogowie i herosi, waleczne czyny, mroczne tajemnice, nieubłagane przeznaczenie i wielkie miłości.

Głównymi bohaterami opowieści i przewodniczkami po świecie mitologii stają się Mojry, boginie losu. Przed widzami pojawia się scena przypominająca kłębek wełny, a końce kłębka sięgają widowni. To niż żywota mitycznych bohaterów. Mojry okazują się niesforne, lekko szalone, a do tego ciągle się kłócą. To sprawia, że losy naszych bohaterów plączą się.

W spektaklu zostały wykorzystane m.in. mity o początku świata, Prometeuszu, Heraklesie, Hadesie, królu Syzyfie, Dedalu i Ikarze, Atenie i Afrodycie, o Tezeuszu i Ariadnie, Persefonie i Korze.