„Miasto 44”

Data publikacji: październik 2014

30 września i 7 października uczniowie klas 1,2 i 3 pod opieką nauczycieli wybrali się do  kina Sokolnia w Słupcy, aby obejrzeć film pt ,,Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy.

Akcja rozpoczyna się tuż przed wybuchem powstania warszawskiego. Film przedstawia losy  młodych Polaków, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Zadziwiające jest to, że żyją oni tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Taka postawa jest naturalna w otaczającej ich rzeczywistości. Bohaterowie przemierzają stolicę w czasie trwania walk powstańczych. Ci młodzi ludzie szybko przekonują się, że historia zweryfikuje ich marzenia i idee, jednak nie rezygnują z walki, choć mają chwile zwątpienia.

Przez plan filmu przewinęło się ponad 3000 statystów, a do zainscenizowania zniszczonego miasta użyto 5000 gruzu. Obsada została wybrana w ogólnopolskich castingach, w których wzięło udział ponad 7000 osób.

,,Miasto 44” opowiada historię młodych ludzi, którzy musieli zmierzyć się z okrucieństwem wojny. Jest to  obraz, który wzbudza wiele emocji i skłania do refleksji .

Film  spodobał  się bardzo uczniom naszej szkoły. Wywołał nie tylko poruszenie i wzruszenie, ale i  niedowierzanie, że takie wydarzenia mogły mieć miejsce  w naszym kraju. Uczniowie byli  również pod wrażeniem efektów specjalnych. Uważam, że film był doskonałą lekcją historii, która na  długo pozostanie w pamięci młodych ludzi.