KinoSzkoła znów w LO

Data publikacji: kwiecień 2017

Kolejny raz w naszym liceum odbyły się warsztaty filmowe w ramach programu edukacji medialnej KinoSzkoła. Tym razem klasa 2d uczestniczyła w zajęciach dotyczących twórczości Wojciecha Smarzowskiego i obrazu Polaka, jaki wyłania się z jego filmów. Warsztaty prowadzone były przez pana Łukasza Nieradka, który swoją filmową pasją zaraził humanistów.

Uczniowie poznali sylwetkę jednego z bardziej cenionych współczesnych reżyserów polskiego kina, który swoją pracę rozpoczynał od kręcenia reklam i teledysków (np. dla grupy Myslovitz „To nie był film”). Przełomem dla Smarzowskiego okazał się rok 2004 kiedy do kin trafił jego film „Wesele”. W kolejnych latach wyreżyserował m.in. „Dom zły”, „Różę”, „Drogówkę” czy oglądany niedawno przez naszych uczniów „Wołyń”.

Kino Smarzowskiego nie należy do łatwych, lekkich i przyjemnych. Jest pełne realizmu, który momentami przechodzi w nadrealizm, jest kontrowersyjne i brutalne.

Podczas warsztatów mowa była o motywie przewodnim. Patrząc na filmotekę reżysera, takim motywem jest siekiera – symbol brutalności, za pomocą którego możemy kogoś zabić, wymierzyć sprawiedliwość, ale także coś przeciąć, zmienić.

Podczas warsztatów młodzież oglądała fragmenty filmów Smarzowskiego, a następnie dyskutowała na temat obrazu Polaka, jaki wyłania się z twórczości tego reżysera. Okazuje się, że nie ma ludzi całkowicie dobrych, czy zupełnie złych. Zawsze jest miejsce na szarość. Zło jest w każdym człowieku. To, czy ono się ujawni, zależy od okoliczności i osobowości każdego z nas. Oglądając „Wesele”, czy „Drogówkę” my, jako widzowie, możemy przeglądać się w filmowych kreacjach. Obraz Polaka jest raczej krytyczny. Smarzowski stosuje groteskę, wyolbrzymienie pewnych cech, zjawisk, aby zwrócić na nie uwagę widza.

Warsztaty były bardzo inspirujące i wielu z nas zachęciły do zapoznania się z całą filmoteką Wojciecha Smarzowskiego. Już niebawem pojawi się najnowszy film tego reżysera pt. „Ksiądz”, jednak będzie on dostępny wyłącznie na showmax.com