„Nie dać się wepchnąć na beczkę”

Data publikacji: listopad 2017

8 listopada 2017 roku uczniowie klas 3a, 3b i 3d pod opieka nauczycieli, udali się do MDK w Słupcy na spektakl pt. „Żyd na beczce”, powstały na kanwie reportażu Hanny Krall „Zdążyć Przed Panem Bogiem”. Przedstawienie przygotował Kielecki Teatr Lektur, który wielokrotnie gościł już na deskach słupeckiego MDK.

Głównym bohaterem sztuki był Marek Edelman – ostatni z żyjących przywódców powstania w getcie warszawskim. W rozmowie z Hanna Krall opowiedział o tym, jak wyglądała wojenna rzeczywistość i z jakimi dylematami zmagali się Żydzi przebywający w getcie. Motywem przewodnim spektaklu były słowa Marka Edelmana „Nie dać się wepchnąć na beczkę”. Sugerowały one, że najważniejszą wartością, obok życia, jest ludzka godność.

Widowisko teatralne wywarło ogromne wrażenie na młodzieży naszej szkoły. Wszyscy oglądali je z zapartym tchem. Była to niezwykła lekcja historii, bardzo ważna w kształtowaniu młodego pokolenia. Dla nas, żyjących w innych czasach ta opowieść wydawała się nieprawdopodobna, ale na pewno dała wszystkim wiele do myślenia.