Uczniowie ze słupeckiego liceum w projektach naukowych.
Od wielu lat słupeckie liceum ogólnokształcące realizuje programy naukowo-przyrodnicze we współpracy z uczelniami wyższymi takimi jak Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. W bieżącym roku szkoła rozpoczęła współpracę z Kołem Naukowym Biotechnologów OPERON na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w ramach projektu „Od laika do przyrodnika”, który jest realizowany pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ramach projektu licealiści uczestniczą w wykładach oraz warsztatach naukowych odbywających się na Wydziale Biotechnologii.
Uczniowie z klas o profilu biologiczno chemicznym pod opieką p. Joanny Sobutki wysłuchali w ubiegłym tygodniu wykładów naukowych, które odbywały się w nowej auli Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego. Licealiści mieli okazję poznać najnowsze informacje dotyczące sposobów komunikowania się ze sobą komórek bakteryjnych tzw. „quorum sensing”. Profesor Katarzyna Czaczyk z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności, omawiając mechanizm tego zjawiska, zwróciła szczególną uwagę na możliwości wykorzystania wiedzy w opracowaniu skutecznych metod walki z bakteriami chorobotwórczymi. Dużo emocji wzbudziła dr inż. Mariola Galbas, która w wykładzie pt.: „Wirusy – piękne i niebezpieczne towarzystwo” przedstawiła młodzieży budowę różnych typów wirusów oraz ich cykle infekcyjne w komórkach. Słuchacze mogli dowiedzieć się, czym bakteriofag różni się od retrowirusa, dlaczego nie można wynaleźć skutecznej szczepionki na wirusa HIV i czy rzeczywiście wirus Ebola jest zagrożeniem dla ludzi na całym świecie.
Ważnym elementem projektu „Od laika do przyrodnika” jest udział licealistów w warsztatach z mikrobiologii i biochemii, które odbywają się w laboratoriach uniwersyteckich pod opieką studentów biotechnologii. Słupecka młodzież już wkrótce będzie miała okazję zastosować nowoczesne techniki inżynierii genetycznej w analizie DNA pochodzącego z różnych komórek.