Spotkanie z Filharmonią Poznańską

Data publikacji: listopad 2014

Dnia 28 października 2014 roku, uczniowie naszego liceum wybrali się do Miejskiego Domu Kultury na kolejne spotkanie z Filharmonią Poznańską.

Na wstępie prowadzący przytoczył cytat, który przedstawiał, że żadna z gałęzi sztuki nie istnieje samodzielnie, wszystkie się przenikają, uzupełniają i jedna dla drugiej jest inspiracją. Było to wprowadzenie do niezwykłego połączenia muzyki z malarstwem i innymi dziedzinami sztuki, które były tematem spotkania.

Na początek przedstawiono nam muzykę Modesta Musorgskiego (znanego, rosyjskiego kompozytora) z cyklu miniatur fortepianowych pod tytułem „Obrazki z wystawy „, która była inspirowana dziełami malarskimi Wiktora Hartmanna , bliskiego przyjaciela kompozytora. Śmierć malarza bardzo poruszyłaMusorgskiego , a oglądając jego obrazy  stworzył on bardzo piękną muzykę. Jest to właśnie przykład dopełniania się różnych dziedzin sztuki. Pierwszym zaprezentowanym utworem była ” Promenada „, w opracowaniu na trąbkę i fortepian.

Kolejną postacią prezentowaną w czasie koncertu był Edvard Grieg, norweski pianista, kompozytor , zwany Chopinem Północy. Tak jak nasz mistrz czerpał inspirację z folkloru wiejskiego, tak Grieg czerpał ją ze skandynawskich dzieł literackich, podań, legend, ballad itp. Kompozytor wyjechał do Włoch i tam poznał dramaturga Henryka Ibsena, który zaproponował mu, by napisał muzykę do jego dramatu. Utwór stał się bardziej znany niż sam dramat i jest dzisiaj wykorzystywany między innymi w animacji pod tytułem ” W grocie króla Gór” .

Artyści przedstawili nam budowę tuby i trąbki. Dowiedzieliśmy się, że tuba jest to największy instrument dęty blaszany. Posiada wielką czarę głosową, która po rozwinięciu miałaby długość 10 metrów. Wspólną częścią dla tuby i trąbki są ustniki i wentyle. Do zmiany barwy tych instrumentów służy tłumik.

Usłyszeliśmy również fragment sonaty pod tytułem ” Burza” Ludwika van Beethovena, znanego niemieckiego kompozytora. Utwór ten jest odniesieniem do Szekspirowskiej burzy.

Następnie wysłuchaliśmy kolejnego utworu Musorgskiego , który odnosił się do obrazu przedstawiającego woła ciągnącego wóz drabiniasty. Poznaliśmy również żartobliwą muzykę tego twórcy do szkicu kostiumu kurcząt do baletu „Taniec piskląt w skorupkach”.

W czasie koncertu przybliżono nam również twórczość francuskiego kompozytora pochodzenia żydowskiego Louisa-Claude Daquina, który inspirował się pięknem natury, a jego znanym utworem jest „Kukułka”.

Na koniec wróciliśmy jeszcze raz do twórczości Musorgskiego i wysłuchaliśmy utworu ” Wielka Brama Kijowska” .

Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Poznaliśmy wiele pięknych utworów muzycznych, które nawiązywały do innych dziedzin sztuki, co pokazało nam jak łatwo znaleźć inspiracje. Myślę, że ten niezwykły koncert na długo pozostanie w naszej pamięci.