FANTASTYCZNY „OLIWER TWIST”

Data publikacji: luty 2018

9 lutego kilkunastu uczniów naszej szkoły wybrało się na anglojęzyczny spektakl „Oliver Twist” do kina Apollo w Poznaniu. Sztuka wystawiana była przez aktorów z objazdowego teatru TnT Theatre Britain. Jego nadrzędnym celem jest szerzenie angielskiej i amerykańskiej kultury w Europie poprzez prezentowanie starych i współczesnych dramatów.

Grupa z naszej szkoły miała okazję zająć miejsca w pierwszym rzędzie i obserwować z bliska historię Olivera Twista w wykonaniu brytyjskich aktorów. Mogłoby się wydawać, że w  ponad półtoragodzinny spektaklu nie będzie miejsca na śmiech, jednak widzów czekało zaskoczenie. Aktorzy goniący się po całej widowni czy też rzucający na scenie lalką czyli dopiero co urodzonym Oliverem – to było coś, czego nie można było się spodziewać po tym przedstawieniu. Takie momenty w zestawieniu z przejmującą akcją tworzyły wyjątkową atmosferę. W historii pojawiły się także sceny znęcania się i zabójstw, a doskonała gra aktorska sprawiała, że chciało się pospieszyć na ratunek,  kiedy bohaterowie wołali o pomoc. Skromna scenografia i obsada (jeden aktor odgrywał dwie albo nawet trzy role) nie były żadnym ograniczeniem dla widzów, którzy  w wyobraźni przenieśli się do  miejsc takich jak Londyn, sierociniec oraz kryjówka szajki przestępczej. Nastrój scen wzbogacały też  chórki, które nadały spektaklowi  magiczny charakter.

Melodyjny charakter brytyjskiej odmiany języka angielskiego sprawił, że ten spektakl chciałoby się obejrzeć niejeden raz! Z pewnością ta wycieczka była okazją do polepszenia znajomości języka angielskiego oraz niezwykle ciekawym i wzbogacającym doświadczeniem.