Nagroda specjalna za wiersz powstaniu wielkopolskim

Data publikacji: czerwiec 2018

9 czerwca w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbyło się spotkanie wszystkich uczestników i laureatów „Turnieju Jednego Wiersza” oraz turnieju poetyckiego „O Koronę Wierzbową” – konkursów organizowanych w ramach  XXII Lednickiej Wiosny Poetyckiej.
Podczas interdyscyplinarnych spotkań z nauczycielami, literatami i muzealnikami młodzi poeci mieli okazję między innymi obejrzeć spektakl teatralny „Scena Młodych” oraz wziąć udział w uroczystym sadzeniu wierzby w „Gaju Poezji”.

 Wśród laureatów znalazła się Olivia Panufnik (zeszłoroczna zdobywczyni „Korony Wierzbowej”), która pomimo kontuzji stopy, wzięła udział w rozstrzygnięciu konkursu dzięki uprzejmości i opiece organizatorów Lednickiej Wiosny. W tegorocznej edycji była ona jedyną osobą  nagrodzoną w kategorii „Wiersz o powstaniu wielkopolskim”, który zamieszczamy poniżej.

Jak co roku poziom nadesłanych i nagrodzonych tekstów był bardzo wysoki, a gala rozdania nagród udana i warta zapamiętania. Zachęcamy uczniów naszego liceum do wzięcia udziału w przyszłorocznej  edycji konkursu!

 

Strzelając do Nieba Bram

Wielkie jednostki krążą wokół siebie,

oddzielone granicą,

by zaczerpnąć tchu.

 

Wokół Twojej orbity,

między manewrami

maszerują, dają znaki.

 

Noc jest pozornym spoczynkiem,

dzień – głośny od komend.

 

Wielkopolsko, jestem Plutonem!

Czy już się obudziłaś?

Spójrz, Rzesza komet ucieka.

 

Nie jest mi przykro z powodu gigantów,

nie dzielimy tej samej orbity.

Ich kamienne ścieżki prowadzą do nikąd.

 

Kto jest ważniejszy od tych,

którzy sięgnęli gwiazd

Strzelając do Nieba Bram?

 

W przestrzeni krążą satelity,

Księżyce tej ziemi.