Aleksandra i Marcelina w IV edycji Akademii Liderów

Data publikacji: wrzesień 2018

Humanistka i pasjonatka biologii – dziewczyny o odmiennych charakterach i zainteresowaniach, które połączyła chęć zmian i pragnienie poszerzania swoich horyzontów. Nazywamy się Marcelina Nowak i Aleksandra Bąkowska. W poprzednim roku szkolnym nie znałyśmy się, każda z nas napisała indywidualny projekt w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja promującej aktywność na rzecz lokalnych społeczności. I tak zaczęła się nasza przygoda. Latem, w środku wakacji, wyjechałyśmy na 10 dni do Osiecka pod Warszawą, gdzie czekało nas dużo pracy nad rozwojem osobistym. Dowiedziałyśmy się, kim tak naprawdę jest lider, jak powinna wyglądać współpraca i komunikacja w grupie. Uczestniczyłyśmy w licznych warsztatach przygotowujących nas do realizowania naszych autorskich projektów. Tematami warsztatów były na przykład: „Harmonogram pracy”, „Podział pracy”, „Angażowanie otoczenia oraz wolontariat”, „Czynniki ryzyka”, „Budżet projektu”, „Podstawy fundraisingu”, „Budowanie więzi z lokalnymi instytucjami”, „Etyka i wartości”, „Wystąpienia publiczne” i wiele innych zagadnień. Poznałyśmy również tajniki strategii Walta Disneya oraz celów SMART. Nabyłyśmy wiedzę, która przyda się w całym naszym życiu.

Jednymi z najbardziej ekscytujących godzin na Akademii były spotkania z gośćmi, których mogłyśmy o wszystko zapytać.

Gościli u nas: Piotr Dardziński, polityk, politolog, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, od 2015 roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Marcin Fijołek, reporter sejmowy telewizji Polsce.pl oraz publicysta portalu Polityce.pl i tygodnika „Sieci”; Ks. Prof. Jacek Grzybowski, doktor habilitowany filozofii, profesor UKSW, adiunkt na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW w Warszawie i wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym; Dariusz Karłowicz, doktor filozofii, współtwórca Fundacji Świętego Mikołaja wraz z Markiem A. Cichockim, założycielem i wydawcą rocznika filozoficznego „Teologia polityczna”.

Tegoroczna edycja Akademii Liderów była wyjątkowa dzięki Pani Zofii Messing, która w imieniu Krysi – swojej przyjaciółki zamordowanej podczas II wojny światowej – postanowiła wesprzeć program stypendialny Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, napisanym przez siebie listem i przekazaniem części majątku przyjaciółki na ten wspaniały cel. W liście podkreśliła, że nie wszyscy za młodu mają możliwość wykorzystania swoich szans, dlatego ona chce pomóc otworzyć nam drogę do budowania samych siebie i pomagania innym.

Przez cały okres trwania Akademii było z nami czworo niezwykłych tutorów, ludzi z pasją: Bartosz Fingas tutor i trener w Collegium Wratislaviense, organizator Ogólnopolskiego Kongresu Tutoringu, uwielbia filozofię, z której pisze doktorat; Dorota Piskorska, psycholożka i socjoterapeutka; Joanna Gardynik, tutorka, trenerka oraz superwizor w Collegium Wratislaviense; Damian Godlewski, tutor, trener, pedagog, pasjonat rozwoju osobistego, aktywny muzyk i menadżer kilku zespołów. To oni przeprowadzali z nami wszystkie szkolenia, zawsze służyli pomocą i będą nam doradzać do końca realizacji projektu.

Mówiąc o Akademii nie da się nie wspomnieć o czasie wolnym, licznych integracjach (wspólnych grach i zabawach, karaoke i dyskotekach), dzięki którym nawiązałyśmy wiele różnych znajomości. Poznałyśmy młodzież z całej Polski, która – jesteśmy pewne – odniesie wielkie sukcesy. Wyjazd nie odbył się jednak bez stresujących i pełnych grozy sytuacji. Żadna z nas nigdy nie zapomni chwili, kiedy do naszego pokoju „włamał się” pająk wielkości mandarynki. Do dziś możemy przywołać w pamięci widok latających japonek, poprzewracanych szafek i poodsuwanych łóżek. Na szczęście, kiedy sytuacja wydawała się krytyczna, udało się nam zneutralizować zagrożenie. Cudem wyszłyśmy z tego cało!

Akademia Liderów to czas wytężonej pracy umysłowej, dużej ilości kawy, wspaniałych ludzi, ale również niepowtarzalna przygoda.

Polecamy wszystkim napisanie projektu za rok, nawet tym, którzy nie  czują się liderami. Bycia liderem uczy szkoła letnia, daje ona  niezastąpione poczucie pewności siebie  i komfort psychiczny, ponieważ wiemy, że w każdym momencie możemy skontaktować się z tutorami, którzy zawsze służą dobrą radą. Akademia Liderów jest super!!!