Licealiści dla Niepodległej

Data publikacji: listopad 2018

Nasze liceum od lat włącza się w organizowane przez Urząd Miasta w Słupcy Imieniny ulicy 11 -go listopada. Jednak w tym roku ta lokalna uroczystość zbiegła się z obchodami 100 – lecia odzyskania niepodległości i miała charakter wyjątkowo uroczysty.  Szczególna rola przypadła też naszym uczniom, którzy  z tej okazji przygotowali spektakl uliczny o tematyce historycznej.

Przestrzenią działań teatralnych był słupecki rynek, na którym pojawiła się Klio  (w tej roli Julia Zawal). Muza historii  zabrała słupczan w symboliczną podróż śladami  ojców polskiej niepodległości. Nie mogło więc zabraknąć takich postaci jak: Józef Piłsudski (Igor Sarnowski), Roman Dmowski (Łukasz Gąsiorowski), Ignacy Paderewski (Oliwier Lewandowski)  i Wincenty Witos (Jan Knotowicz), którzy zaprezentowali swoje poglądy w dialogach i okolicznościowych wystąpieniach. W spektaklu znalazł się też lokalny akcent: upersonifikowana Wolność (Natalia Jarecka) przypomniała zgromadzonym historię słupeckiego pomnika. Na zakończenie zarówno aktorzy jak i widzowie przy dźwiękach piosenki  Marka Grechuty  ustawili się do pamiątkowego zdjęcia pod  Pomnikiem  Wolności.

Licealiści jak zwykle w takiej sytuacji stanęli na wysokości zadania i w atrakcyjny sposób pokazali  fragment historii, zarówno  tej ogólnonarodowej jak  i lokalnej. W pamięci słupczan na pewno na długo jeszcze pozostanie obraz koncertującego Paderewskiego , a w aparatach  – zdjęcie w towarzystwie Piłsudskiego i Dmowskiego.

 

Podziękowania dla Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Miejskiego Domu Kultury oraz państwa Ansion ( szczególnie dla Jonasza)