Wycieczka do Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Data publikacji: grudzień 2018

21 listopada odbyła się wycieczka do Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Wycieczkę zorganizowała pani Renata Bartczak oraz uczennica z kl. II b Aleksandra Bąkowska w ramach projektu Akademii Liderów. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 2b oraz 2a pod opieką pani Moniki Tykwy i pani Renaty Bartczak.

Już na miejscu uczniowie mieli szansę cofnąć się w przeszłość, żeby dokładnie poznać trudną historię XX wieku. Przewodnik ciekawie opowiadał o założycielach obozu, sposobach eksterminacji żydowskich więźniów, odważnych uciekinierach, tuszowaniu swoich zbrodni przez Niemców, zakończeniu wojny i późniejszych śledztwach. Zwiedzanie budynków obozu – spichlerza i cmentarza ukrytego w Lesie Rzuchowskim, oglądanie starych pamiątek i pomników wzruszyło wszystkich. Ponadto uczniowie podczas warsztatów uczestniczyli w dyskusji o tym, czy i jak należy przedstawiać Holokaust poprzez sztukę.

Wspólne zbieranie okruchów przeszłości było emocjonującym wydarzeniem, które nauczyło uczniów, że nie wolno zapomnieć o terrorze wojny, mimo ciężkiego smutku, jaki towarzyszy poznaniu prawdy. Wycieczkę można uznać za zdecydowanie udaną. Uczniowie po godzinie 14 wrócili bezpiecznie do domów, by przekazać poznane historie dalej.