Akademia Liderów – podsumowanie projektu

Data publikacji: grudzień 2018

Nazywam się Aleksandra Bąkowska i jestem liderką projektu „Poznajemy życie Ireny Sendlerowej”  realizowanego w ramach 4. edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, która wspiera lokalne inicjatywy społeczne i historyczne.

Projekt ten miał za zadanie pobudzić wrażliwość i chęć do słuchania o historii tak wspaniałych ludzi jak Irena Sendlerowa. Miał również pogłębiać wiedzę historyczną i poczucie wspólnoty.

W ramach moich działań nawiązałam współpracę z 10 partnerami. Patronat honorowy nad tym pomysłem objął Pan Michał Pyrzyk Burmistrz Miasta Słupcy. Wzięło w nim udział 10 wolontariuszek. Z ich pomocą przeprowadziłam szereg inicjatyw, które miały na celu przybliżenie życiorysu i działalności pani Sendlerowej

.Do najważniejszych działań należały:

 • sonda uliczna – wraz z wolontariuszkami pod opieką pani Anny Zielińskiej wyszłyśmy na ulice Słupcy i przeprowadzałyśmy sondę na temat postaci Ireny Sendlerowej. Zapytałyśmy 34 osoby, rozdając dodatkowo ulotki z jej życiorysem oraz gadżety od sponsora. Mieszkańcy Słupcy musieli odpowiedzieć na poniższe pytania:
 1. Jak oceniasz swoją wiedzę na temat II wojny światowej w skali 1-5?
 2. Czy znasz osobę widoczną na zdjęciu?
 3. Czy wiesz kim była Irena Sendlerowa?
 4. Czy wiesz w jakim mieście działała?
 5. Co zrobiła Irena Sendlerowa?
 6. Czy uważasz, że jest znana w historii Polski?

Pierwsze pytanie dotyczyło respondentów. Mieli za zadanie ocenić swoją wiedzę historyczną na temat II wojny światowej, którą połowa oceniła na 3, czyli przeciętną.

Okazało się, że Irena Sendlerowa jest bardziej znana z samego imienia i nazwiska niż wizerunku, tym bardziej jako osoba młoda. Około połowa z pytanych potrafiła powiązać Irenę Sendlerową z jej działalnością. Ponad 70%  dobrze powiązało ją z miastem, w jakim działała. Większość odpowiedziała, że bohaterka sondy jest znana w historii Polski.

Doszłyśmy do ciekawych wniosków – niewiele osób zna panią Sendlerową i podstawowe informacje o niej.

 • wykład, film w kinie, warsztaty – Uczniowie klas I i II wybrali się do słupeckiego kina „Sokolnia”, gdzie obejrzeli film „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Wywarł on duże wrażenie na widowni, ponieważ ukazuje tragiczny los ludności żydowskiej podczas okupacji. Postacie takie jak Irena Sendlerowa, potrafiły pomóc nawet w momencie zagrożenia własnego życia. Następnym punktem był wykład przeprowadzony przez panią dr hab. Aleksandrę Kruk z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz warsztaty dla 3-osobowych delegacji z klas I i II. Przez pierwszą godzinę lekcyjną uczniowie poznawali biografię pani Sendlerowej, natomiast na kolejnej brali udział w ćwiczeniach i dyskusji na temat współczesnej roli społeczników i instytucji pomagających tym, którzy tego potrzebują. Na koniec każdy uczestnik otrzymał drobne podarunki od sponsorów.
 • kawiarenka szkolna poprowadzona przez liderkę drugiego projektu Marceliną Nowak i naszych wolontariuszy. Miała ona dekorację nawiązującą do II wojny światowej. Uczniowie jak i nauczyciele mogli przyjść i coś zjeść, a potem popić wszystko pyszną lemoniadą. Towarzyszyła nam świetna atmosfera, muzyka w tle i mały odpoczynek, na który każdy zasługiwał.
 • wycieczka do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem dofinansowana przez Urząd Miasta Słupcy. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 2b i 2a LO Słupca. Poznaliśmy historię obozu, odwiedziliśmy miejsca zagłady i pomniki rodzin żydowskich w Lesie Rzuchowskim oraz uczestniczyliśmy w warsztatach pt: „Filmowe impresje o czasie Zagłady. Sztuka filmowa jako forma upamiętnienia Holokaustu.”
 • konkurs plastyczno-literacki zakończony jego rozstrzygnięciem  i podsumowaniem projektu . Prace oceniało jury w składzie: organizator konkursu Aleksandra Bąkowska oraz nauczyciele liceum: mgr Monika Tykwa, mgr Renata Bartczak oraz mgr Anna Halaba. Zostały przyznane nagrody dla I, II, III miejsca i dwa wyróżnienia w obu kategoriach. Podczas podsumowania podziękowałam również wszystkim, którzy pomogli w realizacji projektu.

 

W ramach działań udało nam się zebrać ok. 800 złotych na konto stypendialne szkoły, a pozyskane środki na projekt to ok. 1100 zł, wliczając w to wartości wszystkich podarowanych książek, gadżetów itp. Podczas wyżej wymienionych inicjatyw dotarłyśmy do 400 osób.

Przez czas trwania projektu tj. 1 września 2018 – 26 listopada 2018 postać pani Ireny Sendlerowej stała mi się bardzo bliska i jest dla mnie wzorem, który na zawsze pozostanie w mojej pamięci.  

Projekt „Poznajemy życie Ireny Sendlerowej” był moim pierwszym, jaki kiedykolwiek zrealizowałam. Wiązało się to z ciężką pracą, ciągłym planowaniem i stresem.  Niejednokrotnie musiałam wykazać się takimi cechami jak : samodzielność, elastyczność, umiejętność planowania, kreatywność, cierpliwość, umiejętność współpracy i komunikacji, wytrwałość, pewność siebie czy pracowitość. Opłacało się, bo dzięki temu zdobyłam ogromną satysfakcję, chęć do samorealizacji i spełniania kolejnych marzeń. Było to niesamowite doświadczenie, które pozwoliło mi uwierzyć w to, że każdy może robić coś dla świata.