Finałowa edycja konkursu o krajach niemieckojęzycznych

Data publikacji: grudzień 2014

Po eliminacjach szkolnych nadeszła kolej na finał w Koninie. Nasze liceum  reprezentowało  troje uczniów, którzy w eliminacjach szkolnych zdobyli największą ilość punktów, a następnie przygotowywali się z zakresu szeroko rozumianej kultury, geografii, życia społecznego, sportu , polityki i współczesnych wydarzeń krajów niemieckojęzycznych.

Klaudia Urbaniak  i Vivien  Bekalarek z kl. II a oraz Krzysztof Błaszczak z kl. IIIa. Licealiści  zaprezentowali się bardzo dobrze na IV Konkursie  Krajoznawczym o Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego w Koninie pokonując kolejne etapy dotarli do końcowej rundy a do walki o finał zabrakło jedynie jednego punktu .
Konkurs nie należał do łatwych . W tegorocznej finałowej edycji konkursu uczestniczyło 13 drużyn m.in. z Koła, Konina, Radziejowa, Kościelca, Witkowa, Wrześni, Kłodawy oraz Turku. Każda grupa musiała odpowiedzieć na kilkadziesiąt pytań z różnych dziedzin życia, historii, polityki, kultury i sportu oraz architektury, geografii i życia codziennego Republiki Federalnej Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinu . Wśród pytań znalazły się , jak to w konkursach bywa  pytania bardzo trudne i bardzo łatwe, oprócz wiedzy  trzeba było mieć trochę szczęścia. Drużyny odpowiadały np. na pytania o najwybitniejsze osobowości świata filmu,  polityki i kultury , o laureatów nagród filmowych, o style architektoniczne ,  o najwyższe szczyty i pasma górskie, najstarsze miasta  , o skróty nazw partii politycznych , o miejsca urodzeń pisarzy, muzyków artystów i polityków a także o to  jaki kolor mają niemieckie taksówki, skąd „pochodzi” Wilhelm Tell, jaki ser produkuje się w Szwajcarii, kto jest aktualnym mistrzem Niemiec w piłce nożnej, jak nazywa się  skoczek spadochronowy , który w  2012r wykonał skok ze stratosfery ,jakie partie tworzą obecną koalicję rządzącą w Niemczech czy też  gdzie znajdują się siedziby wielkich koncernów samochodowych BMW czy Mercedesa. Poziom prezentowany przez uczestników był bardzo wysoki , kolejne rundy wymagały często dogrywek ze względu na równy podział punktów . Bardzo dobrą wiedzę uczniów i ogólne rozeznanie podkreślił  po zakończonym finale  współorganizator konkursu dr Grzegorz Pawłowski, germanista z Katedry Neofilologii.

Oczekiwanie na wyniki wypełnił wykład prof. dr. hab. Romana Lewickiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, zatytułowany „Ten okropny język niemiecki?”. Profesor przyznał, że wiele narodów lubi żartować ze specyfiki języka niemieckiego, podkreślił jednak ogromną wartość i znaczenie j.niemieckiego na rynku ekonomicznym, na rynku pracy i  w życiu kulturowym.

Naszej wspaniałej trójce serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnej edycji konkursu.