XIX Wojewódzki Konkurs Wierszy i Pieśni o tematyce patriotycznej

Data publikacji: listopad 2014

Po raz kolejny najlepsi w Wielkopolsce!!! 

W sobotę 9 listopada w poznańskim Domu Żołnierza odbył się XIX Wojewódzki Konkurs Wierszy i Pieśni o tematyce patriotycznej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na scenie zaprezentowało się 58 uczestników wyłonionych podczas eliminacji przeprowadzonych na szczeblach powiatowych w całej Wielkopolsce. Jury pod przewodnictwem Tomasza Szczepańskiego – byłego dyrektora teatru w Gnieźnie przyznało nagrody główne i wyróżnienia. Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym uczniowie LO okazali się bezkonkurencyjni i zajęli najwyższe miejsca. Adrianna Rudolf zdobyła I nagrodę za recytację wiersza K. Wierzyńskiego pt. Ojczyzna chochołów, natomiast I nagrodę w kategorii pieśni otrzymała Greta Kolbertowicz, która przy akompaniamencie Łukasza Ławniczaka wykonała utwór pt. Warszawo ma z repertuaru Natalii Niemen. Laureaci dostali pamiątkowe dyplomy oraz książki, jednak najwięcej radości przysporzyła im możliwość reprezentowania Wielkopolski na konkursie ogólnopolskim, który odbył się w dniach 14 -15 listopada w Koszęcinie – małej miejscowości będącej stałą siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. S. Hadyny.

W długą podróż na Śląsk licealiści udali sie wraz z gimnazjalistkami z Lądku, które również zostały laureatkami etapu wojewódzkiego. Po dotarciu na miejsce słupecko-lądkowska ekipa zakwaterowała sie w przytulnych i czystych pokoikach, a następnie udała sie do koszęcińskiego pałacu na kolację. Wieczór upłynął szybko za sprawą warsztatów prowadzonych przez dr Karolinę Banach – specjalistkę od emisji głosu. Uczestnicy konkursu mogli, więc lepiej poznać tajniki pracy śpiewaka, dostali praktyczne wskazówki dotyczące artykulacji dźwięków, nauczyli sie również ludowej piosenki pt. Już słońce zaszło.

Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się następnego dnia po śniadaniu.  Na scenie wystąpiło ponad 40 wykonawców: 22 recytatorów oraz 22 wokalistów z kilku województw. Recytatorzy najchętniej wybierali teksty Baczyńskiego, Barańczaka, Słonimskiego czy Herberta, natomiast wykonawcy piosenek sięgali do repertuaru Grechuty, Wójcickiego czy Rodowicz. W czasie, gdy jury pod przewodnictwem Mariana Hrobaka z zespołu Śląsk toczyło dyskusje nad werdyktem, uczestnicy konkursu udali się wraz z przewodnikiem do pałacu w Koszęcinie, który po niedawnym odnowieniu stanowi nie lada atrakcję turystyczną.

 Reprezentantom, z LO nie udało się, niestety, powtórzyć ubiegłorocznego sukcesu ( przypomnijmy, że były to pierwsze miejsca w obu kategoriach), ale trzeba przyznać, że konkurencja była bardzo duża. Trochę więcej szczęścia miały dziewczyny z Lądku, które otrzymały wyróżnienie, do czego niewątpliwie przysłużył się akompaniujący im na fortepianie Łukasz Ławniczak. Jednak w klasyfikacji drużynowej, na którą składały się zsumowane punkty za wystąpienia indywidualne, przedstawiciele Wielkopolski zajęli II miejsce, co świadczy o wysokim poziomie prezentacji scenicznych naszych licealistów.Dlatego też ppłk Bohdan Mrowiec z Wielkopolskiego Zarządu LOK – u w dowód uznania i wdzięczności przekazał naszej szkole honorowy puchar.

Na zakończenie dodajmy jeszcze, że opiekę artystyczną (i nie tylko) nad uczestnikami konkursu sprawowali Anna Halaba i Wojciech Kocięcki, a dobrym duchem całego przedsięwzięcia był Mieczysław Górny z słupeckiego LOK – u.