Intensywne spotkania ze sztuką filmową

Data publikacji: listopad 2019

6 listopada klasy 1c i 3 c w ramach projektu Kino Szkoła – współczesne kino polskie wobec przeszłości wybrały się do kina na film pt. Kamerdyner w reżyserii Filipa Bajona . Projekcja została poprzedzona półgodzinnym wykładem znanego już uczniom Łukasza Nieradko, który przygotował ich do odbioru tego filmu. Na wstępie postawił uczestnikom pytanie, czym jest pamięć i w jaki sposób ludzie próbowali i nadal próbują ją utrwalić. Następnie prowadzący przeszedł do zdefiniowania gatunku, jakim jest epopeja, która towarzyszyła ludziom od zarania dziejów i utrwalała ważne dla narodów i społeczności wydarzenia. W ten sposób pan Nieradko dotarł do tematu epopei filmowej, której przykładem jest właśnie obraz Filipa Bajona.

     Klasa 3c miała okazję spotkać się z Łukaszem Nieradko także następnego dnia w ramach miniwykładów z klasyki filmowej.Tym razem warsztaty odbyły się w murach szkoły, a ich bohaterem był Alfred Hitchcock – mistrz suspensu. Na początku prowadzący przybliżył uczniom gatunek filmowy, jakim jest thiller, wytłumaczył zjawisko suspensu i pokazał tajniki warsztatu filmowego Hitchcocka . Wykład był jak zwykle bogato ilustrowany fragmentami filmów takich jak Ptaki , Psychoza czy Pólnoc, północny zachód . Nie zabrakło też anegdot i ciekawostek na temt samego reżysera, który na pytanie dlaczego robi filmy, odpowiadał: aby ludzie, ogladając je, cierpieli .

     Bogatsi w wiedzę filmową uczniowie klasy 3c już nie mogą doczekać się następnych warsztatów, które odbędą się dopiero na wiosnę.