Spotkanie z księdzem Tomaszem Chlebowskim

Data publikacji: grudzień 2019

W środę 27 listopada 2019r. uczniowie klas Iag i Ic wzięli udział w spotkaniu z absolwentem naszego liceum księdzem Tomaszem Janem Chlebowski.

Ksiądz Tomasz opowiadał o swojej posłudze kapłańskiej w Meksyku oraz o cudownym obrazie Matki Bożej z Guadaluppe, który został uznawany za Acheiropoietos- czyli wizerunek postaci stworzony w nadnaturalny, cudowny sposób – nie ręką ludzką.

Podczas spotkania ksiądz podał bardzo wiele przykładów które świadczą o nadnaturalnym pochodzeniu obrazu:

Płótno na którym znajduje się obraz Matki Bożej zostało utkane z włókien kaktusa, które są bardzo nietrwałe, współcześni naukowcy twierdzą, że tego rodzaju tkanina ulega zniszczeniu po kilkudziesięciu latach, a fakt, że przetrwało przeszło 460 lat jest zadziwiający i niewytłumaczalny z naukowego punktu widzenia . Według naukowców z niewyjaśnionych przyczyn, materiał, na którym widnieje obraz Matki Bożej, nie przyjmuje kurzu i odpycha insekty. Naukowcy stwierdzili, że na obrazie postaci Matki Bożej nie ma żadnych śladów znanych barwników syntetycznych, oraz żadnych pigmentów pochodzenia organicznego, mineralnego lub roślinnego, na płótnie nie ma też śladów pędzla.

Wielokrotne, specjalistyczne badania, pozwoliły na odkrycie w oczach Matki Bożej tak zwanego zjawiska refleksu, które występuje tylko u żywych ludzi i którego nie można odtworzyć przy pomocy najdoskonalszej nawet techniki malarskiej. Za pomocą techniki digitalowej dokonano powiększeń oczów Matki Bożej aż do 2500 razy i odkryto w nich niezwykle precyzyjne, mikroskopijne odbicie postaci 12 osób. Właśnie ta niesamowita precyzja i doskonałość obrazu nawet w mikroskopijnych szczegółach, wykluczają możliwość namalowania go przez człowieka. Wszystkie naukowe badania potwierdzają, że na całym świecie , w żadnej fotografii i w żadnym obrazie nie udało się zaobserwować podobnego zjawiska. Naukowcy twierdzą, że oczach Maryi został utrwalony moment, w którym Indianin Juan Diego pokazuje biskupowi Zumarradze płaszcz z Jej wizerunkiem.

Prowadzone są również badania nad gwiazdami znajdującymi się na płaszczu Matki Boskiej. Badania naukowe prowadzone w 1981 roku wykazały, że układ gwiazd na tunice jest identyczny z tym, jaki miał miejsce nad Meksykiem w grudniu 1531 roku czyli w dniu jej ukazania się. Układ ten nie jest przedstawiony geocentrycznie, to znaczy tak jakby obserwator znajdował się na Ziemi, lecz heliocentrycznie, czyli tak jakby obserwator znajdował się na Słońcu”.