Czy ,,TO” naprawdę doda Ci skrzydeł?

Data publikacji: styczeń 2020

7 stycznia w naszym liceum młodzież klas pierwszych uczestniczyła w warsztatach profilaktycznych dotyczących problemu uzależnień.

Prelegentami byli: mgr Leszek Roszczenko i mgr Maciej Szczodrowski, specjaliści z dziedziny profilaktyki uzależnień z FUNDACJI BONUM HUMANUM w Warszawie.

Uczniowie dowiedzieli się jaki wpływ na nasze życie mają media społecznościowe, przede wszystkim reklama i hasła reklamowe, które zapadają nam w głowę i wpływają na nasze wybory, ponieważ podświadomie sięgamy po dane produkty. Panowie wytłumaczyli również na jakiej zasadzie działają wszelkie promocje. Telewizja i  Internet na co dzień bombardują nas informacjami o pozytywnych właściwościach wszelakich produktów, również alkoholu czy napojów energetycznych. Dzięki nim dowiadujemy się, że Red Bull dodaje skrzydeł, a bez piwa oglądanie meczu nie ma sensu. Kolejnymi elementami, które budują w nas zakłamany obraz rzeczywistości są filmy i seriale, zwłaszcza te paradokumentalne.

Podczas zajęć poruszony został również temat dotyczący  szkodliwego wpływ papierosów, narkotyków i dopalaczy. Prowadzący mówili o tym, że nie możemy mieć nigdy pewności czy to co nam ,,proponują przyjaciele” jest naprawdę takie wspaniałe. ,,Reklamują” produkty, pokazując tylko ich ,,pozytywne” skutki, lecz czy  są naprawdę dobre? Czy zażywając jakąkolwiek substancję psychoaktywną stajemy się szczęśliwsi? Zdrowsi? Czy naprawdę lepiej się wtedy bawimy? Ponadto uświadomili młodzieży jak działają narkotyki i dopalacze oraz jakie szkodliwe substancje zawierają środkach psychoaktywnych. Wytłumaczyli również, jak działa mechanizm uzależnienia.

Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie zaciekawieni tematyką zadawali mnóstwo pytań.

Spotkania mogły  odbyć się dzięki instytucjom, które je współfinansowały. Dziękujemy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Słupcy i Gminnym Komisjom Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strzałkowie i Ostrowitem.