Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Data publikacji: październik 2020

Trwa Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To święto ustanowione  zostało przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship w 1999 r.)  Najpierw był to jeden dzień , czwarty poniedziałek października, od 2008 r. święto trwa cały miesiąc. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Z książką ci do twarzy”.

Działalność Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego zainaugurowano formalnie w r. 1971. Stowarzyszenie zrzesza bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli, wydawców oraz wszystkich ludzi, którym bliskie są problemy bibliotekarstwa szkolnego. Celem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego jest przede wszystkim rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. Pierwsza konferencja międzynarodowa IASL odbyła się w Londynie w r. 1971. Od tej pory Stowarzyszenie corocznie organizuje konferencje, które odbywają się w różnych regionach świata. IASL jest członkiem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA), jest powiązane z UNESCO, współpracuje z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Czytelniczym (IRA) oraz Międzynarodową Izbą ds. Książek dla Młodych (IBBY).

Źródło; www.bibliotekawszkole.pl

Biblioteka LO zaprasza wszystkich czytelników do wzięcia udziału w święcie bibliotek. W tym czasie będziecie mogli obejrzeć ciekawe wystawy i wziąć udział w konkursach. Świętujemy od 5 października. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i wspólnej zabawy. Nagrody czekają.

Oto Ekspresowy konkurs -„Dwa pytania” 
– czas trwania i rozstrzygnięcie –  piątek 16.10.2020

Do godz. 12.00 należy odpowiedzieć na pytania dotyczące prestiżowych nagród literackich:
1. Kto w tym roku otrzymał Nagrodę Literacką Nike (2020, imię i nazwisko autora oraz tytuł nagrodzonej książki)?
2. Kto został laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2019 (imię i nazwisko pisarza oraz narodowość). Zwycięzca wyłoniony zostanie drogą losowania i otrzyma nagrodę niespodziankę.

Pozostałe akcje:

– Tydzień zakazanych książek – wystawka.

–  Przyjdź do biblioteki i sprawdź z którą książką ci do twarzy.

– Wyluzuj się z  książką.

– Zróbcie zdjęcie swoich biblioteczek ( półek z książkami) lub z ulubioną  książką i prześlijcie na maila. Może ktoś się zaciekawi jakimś tytułem.

– Napiszcie nt. „5. książek, o których nigdy nie zapomnę”. (  Napiszcie o tych, które zapamiętacie  na zawsze, które zawładnęły waszym sercem i umysłem, czekam do 2 XI).