Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: marzec 2021

 

Fot. Instytut Pamięci Narodowej, Źródło: ipn.gov.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 marca obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych  społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”

Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi ” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.

1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

W roku największej aktywności podziemia (rok 1945) działało w nim nawet 200 tysięcy konspiratorów. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. Wielu zginęło – zamordowanych skrytobójczo lub na podstawie wyroków komunistycznych sądów.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nasza szkoła również  zaangażowała się w  obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca delegacja uczniów naszej szkoły (Zosia Królikowska i Sylwia Wrzos z I c, Mateusz Budziński z II c i Kamil Bartkowiak z II a) pod opieką dyrektora szkoły  Pana Tadeusza Raczkowskiego i przedstawiciela  kombatantów  Pana Tadeusza Janasa oraz Starosty Słupeckiego Pana Jacka Bartkowiaka złożyła kwiaty pod Pomnikiem Poległych za Wolność Ojczyzny  na słupeckim rynku,  upamiętniając w ten sposób Narodowy Dzień Żołnierzy Niezłomnych. Dzień później tj. 2 marca młodzież z   klas I-III na lekcjach wychowawczych  mogła obejrzeć prezentacje i filmik przygotowane przez uczniów ( Oliwię Olkiewicz, Dominikę Pomorską z klasy II a i  Nikolę Banaszak z I c.  Prace uczniów zostały przygotowane  i  powstały  w ramach działań realizowanych na  lekcjach historii i wos-u  pod opieką Pana Henryka Szurka. Prezentacje i film  zostały wyłonione spośród prac zgłoszonych na  konkurs.

                                                                                   Henryk Szurek