Tlenek azotu (II) w walce z wirusem SARS-CoV -2

Data publikacji: kwiecień 2021

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zaczęły się badania dotyczące roli tlenku azotu (II) w żywych organizmach. Obecnie wiadomo, że powstaje on w tkankach w wyniku enzymatycznego utlenienia L- argininy. Jego rola w organizmie człowieka jest nieoceniona, ponieważ reguluje ciśnienie krwi, jest niezbędny do prawidłowej pracy serca, zapewnia właściwą perystaltykę jelit oraz wraz z siarkowodorem współdziała podczas tworzenia pamięci trwałej w  obszarze mózgu.

Historia odkrycia roli tlenku azotu (II) w organizmie człowieka zaczęła się od prac farmakologa Ferida Murady. Odkrył on, że działanie nitrogliceryny, która rozszerza naczynia wieńcowe jest związane z jej przemianą do tlenku azotu (II). Z kolei Robert Furchgott i Louis Ignarro udowodnili, że tlenek azotu (II) jest syntetyzowany w organizmie i pełni w nim znaczącą rolę. Za te badania cała trójka odkrywców została w 1998 roku uhonorowana nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny.

Dzisiaj, w czasach pandemii wywołanej przez wirusa SARS- CoV-2 tlenek azotu (II) może okazać się bardzo skuteczną substancją zapobiegającą infekcji. Na podstawie prowadzonych cały czas badań, wiadomo, że wirus atakuje głównie komórki nosa, płuc,  jelita cienkiego oraz układ nerwowy. Kanadyjska firma o charakterystycznej nazwie SaNOtize prowadzi badania nad preparatem, który zawiera tlenek azotu (II) i jest podawany w formie sprayu do nosa. Powoduje to zatrzymanie wirusa na bardzo wczesnym etapie. Tlenek azotu (II) ma niszczące działanie na wirusa SARS- CoV- 2, czego dowodem są badania prowadzone na gryzoniach. Wykazały one, że użycie preparatu firmy SaNOtize redukuje obecność wirusa o ponad 95% w pierwszym dniu po zakażeniu. Jeśli dalsze badania się okażą się pomyślne to wdychanie sprayu SaNOtize, będzie naszym codziennym zwyczajem w walce z wirusem.

 

Tekst powstał na podstawie artykułu zamieszczonego w czasopiśmie „Chemia w szkole”  1/2021

Tags: , , , ,