Droga młodzieży LO !!!
W ramach naszego cyklu wymian pragniemy poinformować o nowej formie jesiennej wymiany, jak tylko pandemia zrobi krok wstecz. Najbliższa możliwa wymiana będzie miała zupełnie inne oblicze.
Otóż zamierzamy wpleść w program nieco historii Słupcy, a szczególnie historii słupeckiej społeczności żydowskiej. Dzięki współpracy z Muzeum Regionalnym w Słupcy i panią Beatą Czerniak z autorami scenariusza, panem Volkmarem Heuer- Strathmann i pani Ewy Baci powstał scenariusz do polsko niemieckiej sztuki teatralnej
PRZYSTANEK IZBICA – HALTESTELLE IZBICA
Dramat polsko-niemiecki
Volkmar Heuer-Strathmann & Ewa Bacia
Muzyka: Dietmar Post
2021
Polsko niemiecka sztuka teatralna łączy obrazy przeszłości ze współczesnością. To jak sztuka w sztuce, przeplatająca wydarzenia z okresu okupacji niemieckiej, w tym akcji deportacji Żydów z terenów Słupcy do Izbicy, ze współczesną sceną polsko niemieckiej wymiany młodzieżowej, realizującą projekt teatralny „ Izbica to nie Ibiza”.
W sztuce wykorzystano fragmenty listów Danki Rozentalówny, mieszkanki Słupcy, Żydówki, która podzieliła los deportacji, oraz fragmenty z dzienników Grażyny Harmacińskiej, przyjaciółki Danki . Dokumenty ich przyjaźni udało się pozyskać dzięki uprzejmości pani Beaty Czerniak, dyrektorki Muzeum Regionalnego w Słupcy.
Sztuka teatralna „ Przystanek Izbica” jest jakby zwierciadłem, w którym odbijają się sceny historyczne z okresu okupacji niemieckiej, dramat holokaustu, aktywne lub bierne postawy świadków wydarzeń, ale także współczesne postawy ludzi, ich wzajemne stosunki i stosunki międzynarodowe. Każdy może się przejrzeć w tym zwierciadle.
Spektakl kończy utwór, który jest wołaniem „Dzieci świata” o nowy porządek, w którym każdy człowiek jest równie cenny, niezależnie od narodowości.
Osoby zainteresowane ( ok. 18 osób) zachęcam do kontaktu poprzez dziennik elektroniczny.
Pozdrawiam i zachęcam
Marzena Wojtkowiak