Narodowe Czytanie 2021

Data publikacji: wrzesień 2021

We wtorek 14 września, młodzież naszego LO uczestniczyła, jak co roku zresztą, w Narodowym Czytaniu. W tym roku to już 10.  jubileuszowa edycja tej popularyzującej kanon polskiej literatury akcji. Zainicjowana została ona w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W kolejnych latach czytane były dzieła  Aleksandra Fredry, Trylogia Henryka Sienkiewicza, Lalka Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego,Nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, Balladyna Juliusza Słowackiego.

W tym roku spotkaliśmy się, aby wspólnie przeczytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej – utwór wyjątkowy, nazwany tragifarsą kołtuńską, odsłaniający hipokryzję, zakłamanie, podwójne standardy moralne i ciasnotę horyzontów umysłowych kryjących się pod maską poprawności i cnotliwości jak pisał w liście Prezydent RP. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego. Utwór Moralność pani Dulskiej, nacechowany komizmem, bogactwem obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silną wymową społeczną, powstał w 1906 roku i szybko zyskał opinię jednego z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.

Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Uczniowie klas trzecich wcielili się w bohaterów utworu i czytali, wybrane przez p. Annę Halabę, fragmenty utworu, oddając  jego komizm. W rolę Pani Dulskiej wcieliła się Marta Ziółkowska, jej córek  Meli- Weronika Tomczak i  Hesi- Alicja Chlebowska i syna Zbyszka-Mateusz Budziński.  Urokowi występu dodawały stroje pożyczone z MDK w Słupcy, dzięki uprzejmości p. Anny Czerniak.

Za rok czytać będziemy „Ballady i romanse” A. Mickiewicza. Zapraszamy.