Dlaczego Facebook jest darmowy?

Data publikacji: listopad 2021

Nic nie ma za darmo. To dlaczego Facebook, Google, Instagram są bezpłatne? Czym płacimy? Tematem warsztatu były nasze dane, nasza prywatność w sieci. Od danych bardzo osobistych jak DNA do takich jak nasze wzorce zachowań.

Warsztaty pokazały jak  ogromną ilość danych posiadają o nas korporacje. I ich ogromną wartość –także dla podmiotów mających złe intencje.

Elementem  spotkania było pokazanie najłatwiejszych ale bardzo skutecznych sposobów na ochronę naszej prywatności on-line.

Uświadomiliśmy sobie jak gigantyczną wiedzę o każdym z nas posiadają korporacje internetowe. Jak cenna jest to wiedza. Jaką władzę ona daje.

Warto zastanowić się, dlaczego oddajemy te dane za bezcen? I czy na pewno na bezpłatności usług on-line korzystamy najbardziej my sami.

Warsztat pozwolił  na poznanie kilku technik ochrony swojej prywatności on-line.

Warsztaty z klasami poprowadził pan Marcin Mińkowski. Podróżnik, który odwiedził wiele miejsc na świcie, od Spitsbergenu po Kubę, ale jego wielką miłością jest Afryka. Odwiedził ponad 20 państw na południe od Sahary. Przez kilkanaście lat pracował w branży IT. W największych korporacjach międzynarodowych ale i prowadząc własny biznes. Zajmował się nowoczesnymi technologiami, negocjacjami, sprzedażą, budżetami i oceną ryzyka. Dzięki podróżom (ale także pracy w międzynarodowej korporacji) prowadzący posiada unikalne doświadczenie współpracy z innymi kulturami, tolerancji i zdolności radzenia sobie z przeciwnościami, poszanowania drugiego człowieka, nawet jeśli myśli inaczej. Dzięki pracy zawodowej w międzynarodowych korporacjach technologicznych, wie jak wygląda nowoczesny rynek pracy, jak ważna jest kreatywność, wytyczanie nowych ścieżek, i niewiara w to, że się nie da. Ale także zdolność do szybkiej adaptacji do ciągłych zmian.

Spotkania warsztatowe zmobilizowały nas do myślenia, do podejmowania decyzji, które będą gwarantowały nam bezpieczeństwo w sieci.