Uczniowie słupeckiego LO rozpoczynają projekt „Szukamy w Słupcy pomników przyrody”

Data publikacji: marzec 2023

W dniu 27.03.2023 uczniowie  kl. I d z Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy wraz z wychowawcą Moniką Magierą-Ładowską wybrali się do pana Burmistrza Michała Pyrzyka, aby złożyć podziękowanie za wstrzymanie wycinki kasztanowców przy szkole.

 Ponadto młodzież w ramach projektu szkolnego „Szukamy w Słupcy pomników przyrody” złożyła na ręce pana Burmistrza dwa wnioski o uznanie za pomnik przyrody  drzew znajdujących się na Cmentarzu Parafialnym św.Krzyża w Słupcy.Są to dwa bardzo stare drzewa: dąb (obwód 380 cm) oraz sosna zwyczajna (obwód 420 cm). Niestety w ostatnim czasie dąb został drastycznie przycięty, co dokładnie pokazują zdjęcia. Drzewa te mają ok.200 lat i długą historię za sobą m.in. przeżyły likwidację przez Niemców słupeckiego cmentarza w czasie II wojny światowej. Pan Burmistrz poinformował młodzież, że niezwłocznie zajmie się tą sprawą. Zadowoleni uczniowie stwierdzili, że nadal będą szukali starych i pięknych drzew na terenie Słupcy, ponieważ uważają, że tak cenne dziedzictwo przyrodnicze należy chronić.

Niestety w ostatnim czasie na słupeckim cmentarzu zostały wycięte piękne stare świerki, które są siedliskiem dla ptaków chronionych. Ze względu na to, na ocalałych drzewach zawieszono kartki z prośbą, aby zapewnić spokój ptakom, tym bardziej, że zbliża się okres lęgowy.