Akcja „Żonkile” w LO Słupca

Data publikacji: kwiecień 2023

#ŁączyNasPamięć. 19 kwietnia wspólnie z Muzeum Regionalnym w Słupcy włączyliśmy się do akcji Żonkile, upamiętniającej 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, którą już od 11 lat organizuje Muzeum Żydów Polskich POLIN.

 Na tę okazję wręczaliśmy  symboliczne papierowe żonkile w naszym ogólniaku. W ramach akcji odwiedziliśmy Muzeum Regionalnego w Słupcy i tam obejrzeliśmy  film „Nie było żadnej nadziei” oraz wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji pani Beaty Czerniak. Następnie  udaliśmy się z żonkilami również do mieszkańców Słupcy, Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta.

Żółty żonkil, symbol tej akcji, związany jest z ostatnim przywódcą powstania Markiem Edelmanem, który pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. W rocznicę powstania 19 kwietnia przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta z żółtymi kwiatami, aby oddać hołd poległym.

W 2023 roku akcja Żonkile organizowana jest w ramach programu „Nie bądź obojętny. 80 rocznica powstania w getcie warszawskim”.

Żonkile przygotowali uczniowie z klas pierwszych i z klasy 2a pod okiem pani Anny Miśkewicz, opiekunem akcji Żonkile była pani Renata Bartczak.