„Przystanek PaT”

Data publikacji: wrzesień 2015

 

PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”: co Ty zrobiłeś w sprawie profilaktyki uzależnień? W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka.

PaT to twórcza profilaktyka w działaniu bez fikcji i ulotek. Społeczność PaT budowana jest na relacjach łączenia środowisk, wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji.

PaT to głos młodzieży w profilaktyce uzależnień!

„Przystanek PaT” , w którym uczestniczyła również piętnastoosobowa grupa młodzieży z LO, to coroczne, ogólnopolskie spotkanie społeczności PaT z całego kraju promującej modę na życie wolne od uzależnień. Przez pięć dni odbywają się bezpłatne warsztaty artystyczne prowadzone przez zawodowych instruktorów.

 

X Przystanek PaT był wyjątkowy. Jubileusz powstania programu Profilaktyka a Ty, łączący młodzież z całej Polski w walce przeciw nałogom. Spotkanie, które pokazało, że nie potrzeba wspomagaczy w postaci alkoholu ani narkotyków, by móc dobrze się bawić. Przez ponad 9 lat program zrzeszył ponad 300 tysięcy osób, a z 11 tysiącami z nich mogliśmy się spotkać na tegorocznej PaTosferze. PaT swoją oryginalność zawdzięcza łatwości przekazu, brak tam wielu rozmów na temat profilaktyki i bezpieczeństwa, wszystko łączone jest w przyjemny sposób z zabawą i poszerzaniem własnych horyzontów. Występy zarówno polskich, jak i zagranicznych postaci, a także prowadzone przez nich warsztaty m.in. wokalne, bębniarskie, taneczne i teatralne, dają to, czego każdy z uczestników szuka – możliwości zabawy i przyjemnego spędzenia czasu bez sięgania po używki, które są najłatwiejszą formą poprawy humoru i zabawy. Bez względu na to, czy ktoś spotkał się z akcją po raz pierwszy, czy ma już wiele spotkań za sobą, zapewne nie mógł wyjść z podziwu atmosfery na Przystanku. Była niepowtarzalna, wszechobecne uśmiechy i wesołość. Ludzie tańczyli, śpiewali, przytulali się jak starzy przyjaciele. Były pokazy tańca irlandzkiego, hip-hopu i tańca nowoczesnego, a główną gwiazdą tegorocznej sceny PaTu był Grzegorz Hyży, który swoim występem przyciągnął niemalże całe trybuny.

Kolejny Przystanek PaT już w przyszłym roku.