„Irlandia w szkole”

Data publikacji: kwiecień 2016

W ramach projektu edukacyjnego „Irlandia w szkole” 5 kwietnia po raz kolejny  gościem naszej szkoły była przedstawicielka Fundacji Kultury Irlandzkiej pani Justyna Schramm, która tym razem opowiedziała naszym licealistom o „Powstaniu Wielkanocnym” mającym miejsce prawie dokładnie 100 lat temu – 24 kwietnia 1916 roku w Dublinie. Podczas spotkania uczniowie z klas 1c, 1d, 2a, 2b, 2d oraz 3c mieli okazję dowiedzieć się,  jak wyglądał początek długiej drogi do uwolnienia się spod rządów brytyjskich  i odzyskania niepodległości przez ten waleczny naród. Niejeden wątek tego krótkiego, lecz znaczącego irlandzkiego powstania przywodził na myśl te, które miały miejsce w historii naszej ojczyzny…

W związku ze zbliżającą się setną rocznicą tego wydarzenia oraz pewnymi zbieżnościami w historii  obu krajów dla wszystkich  uczniów chcących zgłębić szerzej ten temat ogłaszamy konkurs na esej: „Powstanie Wielkanocne 1916 – podobieństwa i różnice w polskiej i irlandzkiej drodze do niepodległości”.

Praca powinna zawierać nie mniej niż 400 słów. Należy ją złożyć w formie pisemnej i elektronicznej u koordynatora projektu w terminie do 25 kwietnia 2016r. W razie jakichkolwiek pytań można zwrócić się do nauczycieli j. angielskiego.

 

 

Koordynator projektu: mgr M. Tykwa