Wymiana polsko-niemiecka

Data publikacji: kwiecień 2016

W dniach od 04.04.16 do 10.04.16 miało miejsce spotkanie grupy polskiej z LO Słupca z gośćmi z Niemiec z Ratsgymnasium Stadthagen, którego celem był pobyt grupy niemieckiej w Polsce w ramach realizacji programu wymiany polsko- niemieckiej. Dzięki dużemu dofinansowaniu z Fundacji Herbert-Wehner-Bildungswerk ze srodkow Bundeszentrale für politische Bildung możliwa była realizacja wyjazdu do Krakowa oraz Oświęcimia.

Poniżej relacje uczestników:

„Nasz wspólny wyjazd rozpoczął się w poniedziałek 04. kwietnia 2016 r., gdy późnym wieczorem dotarliśmy do Krakowa. Następnego dnia, od rana zaczęliśmy zwiedzanie miasta.

Pierwszym elementem naszej wycieczki był odwiedzenie słynnego Wawelu. Zobaczyliśmy tam dawną siedzibę wielu władców- Zamek Królewski oraz Katedrę na Wawelu- miejsce pochówku wielu królów Polski oraz znanych i zasłużonych dla naszego kraju osób. Zobaczyliśmy także Collegium Maius (należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego), słynne okno papieskie. Zwiedzanie tego dnia było bardzo przyjemne z powodu sprzyjającej pogody. Zainteresowani mogli również zobaczyć Kościół Mariacki a także Sukiennice. Następnego dnia naszej wymiany odwiedziliśmy Kazimierz, czyli jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Krakowie.

Byliśmy także na cmentarzu żydowskim, na Placu Nowym, zwanym też żydowskim. Nasza pani przewodnik oprowadzała nas po uliczkach i opowiadała historie wielu miejsc i zabytków.

Później zabrano nas do muzeum, a dokładniej do Fabryki Schindlera. Muzeum spodobało nam się bardzo, podziwialiśmy ciekawe wystawy i eksponaty, można było wiele się dowiedzieć lub w spokoju zastanowić się, oglądać wystawy we własnym zakresie i według własnych potrzeb. Kolejnego dnia spotkaliśmy się z bardzo ciekawą osobą, świadkiem historii, która opowiadała nam o swoim życiu, dorastaniu w okupowanym Krakowie i próbach przetrwania w rodzinie żydowskiej.

Ciekawą rozmowę dopełniły liczne pytania zadawane szczególnie przez niemiecką młodzież. Tak skończył się nasz bardzo miły pobyt w Krakowie, który z pewnością każdy z nas będzie długo wspominał.”

„W dniach od 7 do 9 kwietnia uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej z LO i Ratsgymnasium Stadhagen przebywali w Oświęcimiu. Rano 7 kwietnia zwiedzaliśmy Muzeum w Auschwitz. Obóz wywarł ogromne wrażenie zarówno na grupie polskiej jak i niemieckiej. Nie obyło się bez płaczu. Na terenie Auschwitz I, niektóre bloki i budynki obozowe pełniły specjalne funkcje. W każdym z pomieszczeń znajdowały się liczne fotografie, przedstawiały one ludzi w różnym wieku i w różnej sytuacji. Były także zdjęcia ukazujące pociągi przywożące ludzi, których czekała śmierć w komorach gazowych. Za jedną z szyb znajdowała się makieta przedstawiająca drogę ludzi skazanych na śmierć w komorach gazowych. Były tam również różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, umieszczone za ogromnymi szybami, m.in. sterty butów, okularów, torb podróżniczych podpisanych imieniem i nazwiskiem, garnków, szczoteczek i protez, a także strzępy włosów. To właśnie te rzeczy zrobiły na nas największe wrażenie. Byliśmy pod Ścianą Śmierci (między blokami 11 i 10), gdzie rozstrzelano kilkanaście tysięcy ofiar. Ostatnim miejscem, które zwiedzaliśmy w Oświęcimiu było krematorium. Znajduje się ono poza ścisłym ogrodzeniem obozu. Były tam piece, w których palono zwłoki ludzi. Na koniec obejrzeliśmy film przedstawiający ludzi, którzy przeżyli te tortury i tych, których zamordowano. Wszyscy byli przejęci obrazem bólu, cierpienia, rozpaczy i smutku. Wieczorami spotykaliśmy się na rozmowach filozoficznych, podczas których rozmawialiśmy na tematy holokaustu . Następnego dnia zwiedziliśmy oddalony od Auschwitz o 2 km obóz w Birkenau. Wiele godzin zwiedzenia baraków, krematorium i opowieści pani przewodnik również wywarły na nas ogromne wrażenie. Był to temat wielu naszych rozmów. Oczywiście pomiędzy zwiedzaniem mieliśmy czas na poznanie się bliżej z naszymi przyjaciółmi z Niemiec. Wymienialiśmy opinie, wspólnie się bawiliśmy, a także był to czas dzięki któremu mogliśmy podszlifować język. Znalazł się również czas na zwiedzanie miasta Oświęcim, dzięki pomocy jednego z wolontariuszy z Muzeum w Oświęcimiu mieliśmy przyjemność wysłuchać historii tego miasta.”

Opiekunami i organizatorami  po stronie były panie Renata Bartczak i Marzena Wojtkowiak,

Ze strony niemieckiej: p. AnnaLena Sommer oraz p. Max Lichte

Aleksandra Baśkiewicz

Marta Szygenda