Narodowe Czytanie w LO

Data publikacji: październik 2016

Rok 2016 ogłoszony został Rokiem Henryka Sienkiewicza z racji 100. rocznicy jego śmierci, która przypada na 15 listopada (zmarł 15.11.1916 r.). Nie dziwi więc, że ogólnopolskie czytanie dotyczyło tegoż autora.

We wtorek 27 września w naszym liceum odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Powieść Sienkiewicza konkurowała z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Dzieło Sienkiewicza przetłumaczono na 50 języków. Henryk Sienkiewicz nie tylko opisał w niej wielką przygodę, trzymającą w napięciu co do losów Ligii, Winicjusza, Petroniusza, Piotra, wszystkich wielkich bohaterów tej powieści, ale przede wszystkim opisał w niej ludzką naturę. Ponieważ jest tam i miłość, i jest pożądanie, i jest wielki duch, ale jest też nienawiść, okrucieństwo – powiedział prezydent A. Duda.

Uczniowie naszej szkoły mogli wysłuchać fragmentu „Quo vadis” w wykonaniu koleżanek, kolegów i nauczycieli. I tak w poszczególnych bohaterów uczty u Nerona wcielili się:

p.Marzena Wojtkowiak- narrator, p.Monika Tykwa –Akte, p.Mariusz Bekker- Petroniusz,Neron- Marcel Kędziora, Ligia- Nikola Tylman, Marek Winicjusz- Szymon Śniegocki,kostiumów użyczył nam MDK w Słupcy, a tekst opracowała p. Anna Halaba.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc i uwagę. Zapraszamy za rok.

quo-vadis-4quo-vadis-5quo-vadis-3