Alfred Hitchcock

Data publikacji: listopad 2016

We wtorek w naszym liceum odbyły się warsztaty nt. twórczości Alfreda Hitchcocka, wybitnego reżysera, słynącego z thrillerów i filmów grozy, zwanego też mistrzem suspensu. Miały one na celu przybliżenie nam postaci reżysera, jego życia, i przede wszystkim dzieł.

Warsztaty prowadzone były przez pana Łukasza Niedoradka.

Na początku, w ramach wstępu, powiedzieliśmy parę słów o twórcy. W dużej mierze były to ciekawostki dotyczące życia reżysera, które większość z nas słyszała po raz pierwszy. Przybliżyliśmy sobie pojęcie filmu grozy, przedstawiliśmy ich rodzaje i ustaliliśmy, które z nich są charakterystyczne dla twórczości Hitchcocka.

Następnie doszliśmy wspólnie do tego, czym jest suspens i co odróżnia filmy znanego twórcy od pozostałych thrillerów. Prowadzący przedstawił nam, wraz z przykładami z kultowych filmów cechy, które zostały stworzone przez Hitchcocka i stały się inspiracją dla kolejnych reżyserów, i nie tylko, m.in. jego zamiłowanie do detali i zbliżeń, co miało ukazać ludzkie emocje, konkretnych sposobów na budowanie napięcia, stosowania suspensu i innych metod, które dzisiaj możemy uznać za typowe dla thrillerów.

Po dyskusji oglądaliśmy fragmenty filmów, m. in „39 kroków”, „M jak Morderstwo”, „Ptaków” i najsłynniejszej „Psychozy”.

Ta część spotkania była najdłuższa, ale wzbudziła najwięcej zainteresowania i emocji wśród uczniów.

Podsumowaliśmy spotkanie przypomnieniem o najistotniejszych elementach twórczości reżysera, a następnie obietnicą, że bliżej się z nią zapoznamy i, być może, wśród nas przybędzie miłośników kultowych obrazów mistrza suspensu.