W poniedziałek 14.04 br. w naszym liceum odbyło się pierwsze w historii szkoły seminarium naukowe na temat osiągnięć współczesnej nauki w ratowaniu zdrowia i życia człowieka. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 100-lecia istnienia liceum, stąd prelegentami były absolwentki naszej szkoły: dr Agata Dąbrowska i dr Karolina Wyszomirska z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Z inicjatywy prof. Agnieszki Misztal – prorektor ds. studenckich i kształcenia Politechniki Poznańskiej i jednocześnie absolwentki liceum – zaprezentowali swoje osiągnięcia młodzi naukowcy z Koła Naukowego D3DAL : dr Wiesław Kuczko, inż. Emilia Smolarek oraz inż. Kamila Jańczak. W wydarzeniu uczestniczyli nie tylko licealiści, ale także uczniowie i ich opiekunowie ze szkół
podstawowych ze Słupcy, Strzałkowa i Ostrowitego. Liceum gościło także mgr Katarzynę Wysocką – Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy. Koordynatorem całego wydarzenia była p. Joanna Sobutka – nauczyciel biologii.
Głównym założeniem seminarium było poszerzanie wiedzy młodzieży z zakresu najnowszych osiągnięć medycznych i technicznych wykorzystywanych w ratowaniu zdrowia człowieka.
Dr Agata Dąbrowska – ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, adiunkt dydaktyczny w Zakładzie Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Medycznego, opowiedziała o rozwoju i roli ratownictwa medycznego w Polsce oraz o autorskich projektach dotyczących wprowadzania ECMO w Wielkopolsce . Diabetolog dr Karolina Wyszomirska z Katedry Chemii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego zaprezentowała najnowsze technologie stosowane w kontrolowaniu i leczeniu cukrzycy takie, jak pompy insulinowe czy sensory do pomiaru glikemii powiązane z nowoczesnymi aplikacjami na smartfony.
Naukowcy z Koła Naukowego D3DAL Politechniki Poznańskiej pracujący w grupie projektowej prof. Filipa Górskiego z Wydziału Inżynierii Mechanicznej zaprezentowali swoje osiągnięcia z zakresu medycznego zastosowania technologii VR, druku 3D oraz CAD.
Dr Wiesław Kuczko – adiunkt na Wydziale Inżynierii Mechanicznej, opowiedział o tym, jak na uczelni projektuje się i wytwarza protezy oraz ortezy metodami przyrostowymi. Liderka sekcji operacyjnej koła inż. Emilia Smolarek zaprezentowała osiągnięcia koła naukowego w przygotowaniu anatomicznych wydruków 3D i szablonów operacyjnych w chirurgii szczękowo-twarzowej. O roli samobadania piersi w profilaktyce przeciwnowotworowej opowiedziała inż. Kamila Jańczak oraz wyjaśniła, w jaki sposób są przygotowywane i drukowane 3D modele anatomiczne do badania piersi w oparciu o dane medyczne uzyskane na podstawie wyników tomografii komputerowej.
Seminarium naukowe zakończyło się wystawą przygotowaną przez Koło Naukowe 3DAL, na której zaprezentowane zostały wykonane przez naukowców protezy, szablony przedoperacyjne, ortezy dla dzieci i dorosłych oraz modele piersi. Młodzież miała możliwość do zadawania naukowcom bezpośrednich pytań dotyczących zagadnień przedstawianych podczas wykładów. Prelegenci natomiast skorzystali z okazji do konsultacji i wymiany doświadczeń.
Dziękujemy wszystkim wykładowcom za udział w seminarium oraz za pasję i zaangażowanie w promocję zdrowia.














