Dr Piotr Wąsowicz – kierownik Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem z wykładem o Akcji T4 w LO w Słupcy

Data publikacji: kwiecień 2017

30 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu zaprezentowanego przez pana dr Piotra Wąsowicza o akcji T4 oraz o historii byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Akcja T4 była szeroko zakrojonym mordem na osobach niepełnosprawnych. Organizatorem tej zbrodni był osobisty lekarz Hitlera, Karl Brandt. Adolf Hitler już w „Mein Kampf” zawarł rasistowskie i antysemickie teorie, powołując się na eugenikę, dowodził istnienia rasy panów. I tak np.: Żydzi, Romowie, osoby niepełnosprawne zostały uznane przez nazistowskie Niemcy za „niewartych życia”. Akcja T4 była pierwszym masowym mordem ludności dokonanej przez III Rzeszę, a „technologie” masowego zabijania wykorzystano potem w niemieckich obozach zagłady.

Niemiecki obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem był ośrodkiem natychmiastowej zagłady Żydów. Eksterminacji dokonywano w samochodach, mobilnych komorach gazowych przy użyciu gazu spalinowego. Szacuje się, że w ten sposób zamordowano w Kulmhof około 200 tysięcy ludzi.