MATEMATYKA – dla każdego

Data publikacji: kwiecień 2021

Dlaczego anteny satelitarne i ogromne teleskopy radiowe mają tak charakterystycznie wygięty kształt? Zajrzyjcie do poniższego artykułu:

Co łączy te krzywe cz 2

Doskonała akustyka Galerii Szeptów, pozwala dwójce ludzi, ustawionych przy przeciwnych krańcach pomieszczenia (ok 30m), usłyszeć się nawzajem nawet wtedy, gdy mówią oni do siebie szeptem. Dlaczego tak się dzieje? Jaki to ma związek z matematyką? Odpowiedź znajdziecie w artykule poniżej.

Co łączy te krzywe ?

 

 

Przed wakacjami zapowiedziałam konkurs fotograficzny „Matematyka naturalnie”. Postanowiłam jednak z niego zrezygnować, ponieważ Uniwersytet Szczeciński zorganizował Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny ” Matematyka w Obiektywie”. Zachęcam wszystkich do wzięcia w nim udziału – duży prestiż, fajne nagrody, ogromna satysfakcja…

W skrócie chodzi o to, aby do 31.10. 2016 przesłać maksymalnie 6 zdjęć zgodnych z następującą tematyką: matematyka w przyrodzie martwej i ożywionej , geografii, architekturze, sztuce. Zdjęcia muszą być nazwane i opisane matematycznie. Poniżej załączam ulotkę. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mwo.usz.edu.pl

Jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości, niejasności, potrzebujecie pomocy przy opisie – zgłoście się do p. E. Babacz

mwoprezentacja2016zaproszeniedoudzialu2016-1

 

Witam wszystkich Czytelników i Czytelniczki w nowym roku szkolnym 2016/17.

Na tej stronie, tak jak poprzednio, będę umieszczać artykuły związane z różnymi dziedzinami matematyki – zawierające ciekawostki, porządkujące i poszerzające Waszą wiedzę zdobytą w szkole. Zapraszam wszystkich do zaglądania tutaj i odkrywania piękna królowej nauk.

 

 

 

 

To już ostatni artykuł w tym roku szkolnym. Tym razem poszukamy liczb Fibonacciego w przyrodzie.

Wszystkim czytelniczkom i czytelnikom życzę udanych, wspaniałych wakacji obfitujących w ciekawe przygody. Odpoczywajcie a przy okazji  rozejrzyjcie się – matematyka jest wokół Was. Po wakacjach zostanie ogłoszony konkurs fotograficzny „Matematyka – naturalnie”.  Już teraz fotografujcie matematykę, którą dostrzeżecie w przyrodzie. Miłej zabawy!

8. Liczby Fibonacciego w przyrodzie

 

Jeżeli jakieś elementy, np przedmioty ustawimy po kolei – jeden za drugim, to utworzymy ciąg. Jeśli tymi elementami będą liczby, to powstanie ciąg liczbowy. O jednym z nich – bardzo ciekawym , przeczytacie w poniższym artykule:

7. Niezwykłe liczby Fibonacciego

 

Podziwu godna liczba pi … – jedyna liczba, która ma swoje święto. Dlaczego jest tak wyjątkowa? Polecam poniższy artykuł.

Wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom życzę, aby radość Świąt Wielkanocnych łączyła się z nadzieją i pogodnym nastrojem wiosennym.

6. Tajemnicza liczba pi

 

W lutym przypadają Walentynki – Dzień Zakochanych. Czy matematykę i miłość – tak odległe dziedziny może coś łączyć?

5. Miłość w matematyce

 

Czy twierdzenie Pitagorasa rzeczywiście sformułował i udowodnił Pitagoras? Zajrzyjcie do artykułu:

4. Wokół Pitagorasa

 

Wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom życzę wesołych, pogodnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia, udanego Sylwestra oraz wiele radości z odkrywania matematyki w Nowym Roku.

3. Cudowny świat fraktali