Wiktoria Dżumak z naszego Liceum najlepsza w Polsce z języka niemieckiego w ogólnopolskim konkursie językowym : „Pokaż Nam język” !!!

Data publikacji: czerwiec 2017

Zaproszenie do udziału w konkursie skierowane przez prof. nadzw. dr. hab. Macieja Mackiewicza – Przewodniczącego Komisji Głównej Konkursu „Pokaż nam język potraktowaliśmy bardzo poważnie i już od momentu rejestracji na platformie konkursowej , rozpoczęły się przygotowania do pierwszego etapu. To już po raz 17. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski wystartowali w „Pokaż nam język”! Konkurs  ten jest doskonałą okazją do zweryfikowania kompetencji językowych, sprawdzenia wiedzy kulturoznawczej, wykazania się sztuką debatowania i, wreszcie, jest to także sposób na dobrą zabawę. Uczniowie z naszego Liceum z języków niemieckiego i angielskiego przechodzili przez kolejne etapy eliminacji, rozwiązując testy językowe i pisząc prace tematyczne.

Z ponad 500 zarejestrowanych szkół i 15 tysięcy uczniów do finału przechodziło tylko 25 uczniów z j. niemieckiego i j. angielskiego . Z tej  jakże licznej grupy na dwuetapowy finał do Gdańska zakwalifikowały  się nasze dwie uczennice Wiktoria Dżumak z kl. 1c i Estera Sawicka z kl. 2a obydwie uczennice z j. niemieckiego.

Pierwszego dnia Finału 1 czerwca uczniowie napisali test polegający na udzieleniu odpowiedzi na 100 pytań sprawdzających znajomość języka i kultury krajów angielsko – lub niemieckojęzycznych oraz na sformułowaniu krótkiej wypowiedzi –eseju z zakresu tematycznego XVII edycji konkursu .Poziom finału był tak wysoki, że o kwalifikacji do drugiego etapu finału decydowały dosłownie różnice na poziomie 1 punktu. Pierwszy etap finału w Gdańsku wyłonił  uczestników ścisłego finału czyli „złotą piątkę” do której z bardzo wysoką ilością punktów dostała się Wiktoria Dżumak. Ta  część finału  polegała na udziale uczniów w debacie moderowanej, której temat  nawiązywał do hasła przewodniego konkursu – “Społeczeństwo wielokulturowe jako wyzwanie XXI wieku”. Tematy  tegorocznych debat finałowych brzmiały :

  1. Wielokulturowa Europa – szansa czy zagrożenie dla ciebie?
  2. Kryzys migracyjny w Europie – co dalej?
  3. Czy polska szkoła przygotowuje do życia w wielokulturowym społeczeństwie?

Wiktoria Dżumak znakomicie przygotowana ze wszystkich tematów za każdym razem jako pierwsza zabierała głos, swoje zdania popierała mocnymi argumentami  nie dając zbić się z tropu do końca zachowała  spokój w tych bardzo  emocjonujących dyskusjach. I to właśnie Wiktoria z słupeckiego LO wywalczyła zwycięstwo , zajęła I miejsce z j. niemieckiego w XVII edycji konkursu organizowanego przez WSB „Pokaż nam język”. Wiktorii gratulujemy ogromnego sukcesu, oprócz wywalczonego indeksu na studia w WSB na dowolnie wybranym kierunku, uczennica zdobyła bony do Empiku w wysokości 700zł.oraz wartościowe słowniki.  Gratulacje także dla Estery Sawickiej za udział w finale konkursu i bardzo dobre wyniki uzyskane na teście finałowym. Poziom tegorocznego konkursu językowego był bardzo wysoki co podkreślali organizatorzy. Członkowie komisji z języka niemieckiego bardzo podziwiali nasze dwie uczennice, dopytywali o projekty językowe w naszej szkole, metody nauczania i zainteresowanie językiem niemieckim. Cieszymy się, ze w drodze do finału pokonaliśmy wiele znakomitych szkół z  całej Polski  mi.in z  Olsztyna,Wrocławia, Gdańska, Gdyni, Szczecina, Warszawy, Torunia, Opola, Gorzowa itd. Województwo wielkopolskie zgłosiło największą ilość uczniów m.in. z Poznania Czarnkowa, Leszna, Kalisza, Gniezna,  Piły, Konina itd. Konkurs finałowy w Gdańsku był ogromnym wyzwaniem ale i fantastyczną przygodą dla naszych uczennic. Gratulujemy sukcesów

Jolanta Bartkowiak nauczyciel j.niemieckiego w LO w Słupcy