Zwycięski projekt Karoliny i Oli III edycji Akademii Liderów!

Data publikacji: wrzesień 2017

W czerwcu 2017 roku postanowiłyśmy wziąć udział w trzeciej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, o którym dowiedziałyśmy się od naszej szkolnej pani pedagog- Aleksandry Nowak.

W tym celu podjęłyśmy się napisania projektu historycznego, któremu nadałyśmy tytuł „ Odkrywamy, bo to kochamy”. Projekt dotyczyć ma historii naszego regionu, czyli Gminy Ostrowite, gdyż stwierdziłyśmy, że tylko nieliczni zdają sobie sprawę z przeszłości własnego miejsca zamieszkania. Nie zapomniałyśmy również o Słupcy, w której mieści się nasza szkoła. Mamy zamiar skupić się na historii osób, które żyły w tej miejscowości, głównie w latach czterdziestych XX wieku i przekazywać uzyskane informacje dalej, przede wszystkim młodym ludziom.

 

Nasz projekt, uzyskał maksymalną liczbę punktów i dostał się do tegorocznej Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. W ramach tego miałyśmy okazję wziąć udział w bezpłatnej Ogólnopolskiej Szkole Letniej, która trwała od 02.08.2017 do 12.08.2017, a mieściła się w ośrodku niedaleko Warszawy. Pierwszy dzień był dość nietypowy, gdyż swoją przygodę rozpoczęłyśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z prezesem zarządu- Dariuszem Karłowiczem i wiceprezes- Joanną Paciorek, którzy pomogli nam jeszcze lepiej zrozumieć cel naszych działań – w życiu trzeba robić rzeczy ważne, których wymaga od nas świat. Dokładnie tak jak robili to nasi przodkowie podczas II wojny światowej. Nie ominęło nas także spotkanie integracyjne, podczas którego poznałyśmy rówieśników o intrygujących osobowościach.

Kolejne dni przebiegały bardzo dynamicznie. Zdobywałyśmy wiedzę na temat komunikacji międzyludzkiej, organizacji czasem oraz zadaniami, współpracy w zespole, budżetu projektu oraz poszukiwania i zachęcania do współpracy osób zajmujących się sponsoringiem. Podczas wszystkich lekcji odkrywałyśmy własny potencjał i zyskiwałyśmy informacje o nas samych. Niektóre zajęcia miały charakter terapeutyczny, podczas których ujawniały się silne emocje np. płacz. Odbywały się również spotkania z politykami, takimi jak: Piotr Dardziński, Paweł Kowal oraz autorem ksiązki „Nawrócenie i chrzest Mieszka I”- Philipem Steelem.  Zacieśniłyśmy więzi  ze swoją tutorką- Joanną Gardynik, z którą będziemy kontynuować współpracę przez najbliższe trzy miesiące. W ostatnim dniu odbyły się prezentacje projektów, które były zwieńczeniem całej Szkoły Letniej.

 

Udział w takim projekcie wydaje się być bardzo czasochłonnym i trudnym zadaniem. Jednak śmiało możemy stwierdzić, że najtrudniejsze w tym wszystkim jest wykonanie pierwszego kroku. Napisałyśmy, wysłałyśmy i udało się! Ogólnopolska Szkoła Letnia oprócz wiedzy typowo formalnej dostarczyła nam także lekcji życia, przez co inaczej teraz patrzymy na pewne sprawy. Ponadto zyskałyśmy mnóstwo nowych znajomości, poznałyśmy ludzi o różnych osobowościach, zawsze pozytywnie nastawionymi do życia i kreatywnych. Czeka nas jeszcze sporo pracy, aby zrealizować projekt „ Odkrywamy, bo to kochamy”, ale zdajemy sobie sprawę, że ważne rzeczy zawsze wymagają dużo wysiłku!