Warsztaty przyrodnicze nad Jeziorem Słupeckim

Data publikacji: listopad 2014

Warsztaty przyrodnicze nad Jeziorem Słupeckim

Klasy biologiczno-chemiczne z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy od lat uczestniczą w różnych projektach przyrodniczych. W tym roku szkoła rozpoczęła współpracę z Fundacją „Biblioteka Ekologiczna”, która działa przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Młodzież będzie miała okazję uczestniczyć w wykładach na temat szeroko rozumianej bioróżnorodności oraz  w warsztatach prowadzonych na terenie Wydziału Biologii UAM.

W październiku liceum gościło przedstawicieli fundacji Monikę Plutę i Mateusza Zarębskiego. Poprowadzili oni kilkugodzinne warsztaty ekologiczne na brzegami Jeziora Słupeckiego, w których uczestniczyła klasa II b pod opieką p. Joanny Sobutki. Celem  zajęć było określenie, jaką rolę w kształtowaniu bioróżnorodności ma sztuczny zbiornik wodny , jakim jest nasze jezioro. Uczestnicy warsztatów oceniali czystość wody, uczyli się rozpoznawać występujące nad brzegami jeziora rośliny oraz zwierzęta. Jednak najwięcej wrażeń dostarczyły ćwiczenia w poszukiwaniu i oznaczaniu składników planktonu przy czym nieocenione stały się kalosze, sitka i miski.

 Wszystkie zadania, jakie zostały wyznaczone przez prowadzących ,były realizowane przez licealistów z dużym zapałem i kreatywnością. Z pewnością na długo pozostaną w pamięci poszukiwania: wioślarek, wrotków i  glonów oraz przygoda z „kotwiczką”.