Zielone rymy 2018

Data publikacji: czerwiec 2018

25 maja 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie miało miejsce rozstrzygnięcie XV Powiatowego Konkursu Poetyckiego na Wiersz o Tematyce Przyrodniczo – Ekologicznej „Zielone rymy”. Na konkurs nadesłano wiele wierszy autorstwa uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z okręgu konińskiego. Oceniający nadesłane teksty prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz z poznańskiego UAM jak co roku miał dużo pracy. W tegorocznej edycji konkursu dominowały wiersze kierujące uwagę czytelnika ku czemuś, co można nazwać „polityką natury”.

Wśród laureatów znalazły się aż dwie uczennice z naszego liceum. Miejsce II zajęła Agata Szczepankiewicz (absolwentka z klasy 3d). Zdaniem jurora: „Do najbardziej odkrywczych należy utwór Agaty Szczepankiewicz, która temat naturalnej wspólnoty podejmuje przez przywołanie ludzkiego kodu DNA, ale żeby posiadacze podobnego genomu mogli się ze sobą połączyć potrzebny jest im łącznik naturalny, czyli <<przepis na najlepsze ogórki na świecie>>”. Na trzecim miejscu znalazła się Zofia Nawrot (absolwentka z klasy 3b) z wierszem „Pomóż mi”. Prof. Mizerkiewicz dostrzega, iż młoda poetka „przenikliwie zwraca uwagę, że ktoś, kto umie <<układać niesforne zielone loki na głowie Naszej Matki>> potrafi zarazem tworzyć etyczne relacje z ludźmi, tym samym wspólnota ludzko-przyrodnicza rodzi nowe formy zaangażowania na rzecz dobra innych ludzi.”

Wszystkie nagrodzone utwory zostały opublikowane w okolicznościowym tomiku poetyckim. Naszym absolwentką serdecznie gratulujemy!