Wszyscy jesteśmy Kordianami czyli licealiści w Teatrze Polskim w Poznaniu

Data publikacji: czerwiec 2018

    W ostatnim tygodniu roku szkolnego licealiści z koła teatralnego udali się do Teatru Polskiego w Poznaniu na spektakl pt. Kordian w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Zanim jednak zasiedli na widowni , wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Agnieszkę Misiewicz – inspicjentkę w teatrze .
      Licealiści na początku dowiedzieli się, jak przebiegały przygotowania do Kordiana , a następnie sami pracowali nad fragmentami tekstu Słowackiego, wcielając się w role zarówno reżysera, scenarzysty, jak i bohaterów dramatu . Efektem zmagań były trzy różne scenki zawierające odniesienia do problemów współczesnych i do kontekstu historycznego.
         Kordian na kameralnej scenie Malarnii okazał się dla widzów dużym zaskoczeniem nie tylko dlatego, że pojawiło się na niej kilku Kordianów , a także jedna Kordianka i jeden Nie – Kordian. Zaskakujące było zaaranżowanie przestrzeni scenicznej i zatarcie granicy między sceną a widownią. Licealiści mogli więc zobaczyć naprawdę awangardową inscenizację szkolnej lektury, która dzięki inwencji młodych twórców nabrała zupełnie nowych znaczeń.