KLASY PIERWSZE NA SPEKTAKLU W KONINIE

Data publikacji: wrzesień 2018

25 września 2018 r. wszystkie klasy pierwsze naszego liceum udały się do Konińskiego Domu Kultury na spektakl pt. „Król Edyp” w reżyserii Jarosława Szweca. Na  scenie wystąpili aktorzy Teatru Ludowego w Krakowie: w rolę tytułowego Edypa wcielił się sam reżyser,  Katarzyna Galica – odegrała rolę Jokasta, Karol Zapała – wykreował role Kreona i Pasterza, Zbigniew Samograjnicki – Kapłana i Tyrezjasz, Wojciech Michno – Koryfeusza, Jakub Piwowarczyk – Posłańca z Koryntu a Anna Warchol – Drugiego Posłańca. 

Sztuka, na którą wybrali się uczniowie pokazuje losy człowieka zmagającego się z własnym przeznaczeniem – Fatum. Edyp w swojej naiwności wierzy, iż uda mu się przechytrzyć plany boskie i w ten sposób uniknie tragicznego losu. Jednak jego życie jest z góry zaplanowane, a wszelkie działania bohatera daremne. Sztuka wystawiona przez krakowskich aktorów bardzo wiernie oddawała dramat Sofoklesa. Skromna scenografia, oświetlenie i dobrze dobrana muzyka oddawały charakter antycznego dzieła. Jarosław Szwec odbiegł jednak od klasycznych reguł teatru, bowiem na scenie pojawiło się więcej niż trzech aktorów, a wśród nich kobieta odgrywająca postać Jokasty. Spektakl był próbą pokazania istoty teatru greckiego z całą jego surowością i czystością formy.

Po zaspokojeniu głodu kulturalnego znalazł się czas na posilenie żołądków. Młodzież pod opieką nauczycieli udała się do pobliskiej restauracji McDonald’s, gdzie po staniu w długiej kolejce napełniła w końcu swoje głodne brzuszki.