Tydzień Zakazanych Książek

Data publikacji: październik 2018

Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych – inicjatywa ta ściśle wiąże się z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, mówiącą o wolności słowa. USA to kraj skrajności – z jednej strony wolność słowa jest tam uważana za jedno z podstawowych praw obywatelskich i Amerykanie kładą na nie duży nacisk; z drugiej jest to jednak społeczeństwo w dużym stopniu pruderyjne, stąd na liście książek zakazanych znaleźć można pozycje, które ( zdaniem cenzorów) ,  propagują  nieobyczajne zachowania, słownictwo, system totalitarny, rasizm, nietolerancję religijną.

Na świecie Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest od 1982 przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy (American Library Association), które w ten sposób postanowiło odpowiedzieć na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach.

Tydzień Zakazanych Książek,  trwa w tym roku od 27 września do 3 października. Zachęcam wszystkich , by dołączyli się do obchodów Tygodnia Zakazanych Książek poprzez włączenie do swojej listy lektur jednej z licznego grona „złych” książek. Ich szeroki wybór znajdziecie w Bibliotece. Zapraszam. Oto kilka z nich Pamiętaj