Ogólniak lubi czytać.

Data publikacji: październik 2014

 

Ogólniak lubi czytać

 

W dniu 6 października, w ramach  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i Roku Czytelnika, uczniowie klasy 1 a uczestniczyli w  happeningu czytelniczym pod nazwą  Słupeckie Zjednoczenie Czytelnicze.

Klasa 1 a pod opieką pań, Moniki Magiery-Ładowskiej, Anny Zielińskiej i Anny Boruckiej, udała się w okolice targu, niosąc ze sobą książki, by oddać się lekturze na świeżym powietrzu.

Dzięki uprzejmości Pana ze sklepu z Auto-Częściami, rozsiedliśmy się na parkingu i czytaliśmy, wygrzewając się w słońcu ( na szczęście pogoda nam dopisała). Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i  po 20 minutach wróciliśmy do szkoły.

Ale  to nie koniec, wkrótce kolejne ZJEDNOCZENIE CZYTELNICZE. Czekajcie na informacje.

A czym jest Zjednoczenie Czytelnicze?

Zjednoczenie Czytelnicze jest to akcja typowo polska, narodziło się w Sopocie w 2004 roku. Jest przeciwieństwem akcji Cała Polska czyta dzieciom„, bowiem skierowana jest do osób starszych i polega na spotkaniach ludzi, którzy lubią książki i sięgają po dobrą literaturę w miejscach publicznych, na placach, w galeriach handlowych czy parkach. Celem akcji jest zainteresowanie ludzi książką i czytelnictwem.Organizatorem i pomysłodawcą Zjednoczenia jestAndrzej Urbański.

Akcja zorganizowana przez bibliotekę szkolną LO miała na celu pokazanie, że czytanie jest ważne, przyjemne i pożyteczne.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową ponad 60 % Polaków nie czyta żadnych książek, tłumacząc to brakiem czasu. A szkoda, bo zdaniem naukowców czytanie książek jest tak samo korzystne dla zdrowia jak uprawianie sportu. Nie tylko podwyższa intelekt i rozwija słownictwo, ale też wspaniale wpływa na kondycję psychofizyczną czytelnika. Gdy czytamy w mózgu uaktywniają się te same miejsca, co w czasie zdobywania rzeczywistego doświadczenia, a poza tym czytanie książek obniża stres – 6 minut czytania dziennie, obniża poziom stresu o 2/3.

Więc do dzieła, bo czytanie jest OK.

 

                                                                                                                       Anna Zielińska