Warsztaty z aktorem

Data publikacji: styczeń 2019

4 stycznia  kilkoro licealistów z zespołu teatralnego uczestniczyło w zorganizowanych przez Miejski Dom Kultury warsztatach z Radomirem Piorunem – aktorem Wrocławskiego Teatru  Pantomimy  (uczniem Henryka Tomaszewskiego) . Pan Radomir jest aktualnie dyrektorem Kolskiego Domu Kultury, ale chętnie dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodymi adeptami sztuki teatralnej , nie tylko pantomimicznej.

Piątkowe warsztaty zaczęły się od intensywnych ćwiczeń fizycznych i rozgrzewki całego ciała. Nie zabrakło również teorii. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, czym jest tzw. tok , a także poznali podstawowe różnice między francuską a polską szkołą pantomimy.

Uczestnicy warsztatów wykonywali także szereg ćwiczeń praktycznych: przygotowywali krótkie etiudy teatralne, wcielali się  w postacie zwierząt lub konkretnych ludzkich typów, mieli też szansę nauczyć się słynnego księżycowego kroku

Myliłby się ten, kto sądzi,  że zajęcia pantomimiczne odbywały  się w absolutnej ciszy – pan Radomir bowiem nie tylko demonstrował ćwiczenia, ale opowiadał,  opowiadał i opowiadał o swoich doświadczeniach teatralnych  i życiowych , a także  o  aktorach i reżyserach, z którymi przyszło mu współpracować.

 Czterogodzinne zajęcia w MDK okazały się  więc wyczerpujące, ale też  atrakcyjne, a zdobyta wiedza i umiejętności  na pewno przydadzą  się młodym aktorom podczas kolejnych planowanych jeszcze w tym roku szkolnym występów.