XXII. Dzień Judaizmu

Data publikacji: luty 2019

30 stycznia klasa 1a, wraz z opiekunem, uczestniczyła w XXII Dniu Judaizmu w Kościele katolickim , który odbywał się pod hasłem „Nie przychodzę, żeby zatracać”. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu  w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie,  był to dzień  modlitwy za wszystkie ofiary Holokaustu. Centralne obchody odbyły się 17 stycznia 2019 r. w Łodzi, miejscu szczególnym dla społeczności żydowskiej.

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa, uczniów, władz miasta i mieszkańców przy dawnej synagodze , która mieści się na ul. Bóźniczej w Słupcy, po złożeniu kwiatów i zapaleniu siedmiu zniczy, zgromadzeni udali się do Zespołu Szkół Ekonomicznych na prezentację albumu o żydowskiej rodzinie Łatte ze Słupcy , którą przedstawiła p. Beata Czerniak  dyrektor muzeum regionalnego.

Natomiast o kulturze żydowskiej opowiedział gość specjalny z Poznania, prezes Towarzystwa Polska-Izrael, lider zespołu SHALOM, p. Bogusław Łowiński. Spotkanie osłodzili nam uczniowie ekonomika, przygotowując żydowski  jabłecznik.