Dotyk Irlandii

Data publikacji: marzec 2019

11 marca uczniowie słupeckiego liceum mieli okazję uczestniczyć w „Olimpiadzie Irlandzkiej” organizowanej prze Fundację Kultury Irlandzkiej w Poznaniu. Licealiści wykonywali zadania związane z kulturą, sportem, językiem i historią Irlandii.

Rodowity Irlandczyk Trevor Walsh opowiedział i pokazał nam, na czym polegają rdzenne irlandzkie sporty takie jak ‘hurling’ czy ‘gaelic football’. Natomiast dzięki Stiofainowi  O’Concubhair  przeszliśmy błyskawiczny kurs języka irlandzkiego. I tak na przykład,  będąc w Irlandii, zapytamy o samopoczucie naszego  rozmówcy :  „Conas ata tu?”, a w odpowiedzi możemy usłyszeć: „Ta me go maith” – prawda, że brzmi to egzotycznie?

Ponadto uczniowie mogli poznać geografię oraz interesujące miejsca Zielonej Wyspy, a także zrobić sobie zdjęcie w „Patrykowej fotobudce”. Jednak  chyba najbardziej atrakcyjnym punktem spotkania była nauka tańca irlandzkiego prowadzona  przez profesjonalną instruktorkę. Śmiechu i zabawy było co niemiara, a wspomnienie czasu spędzonego na poznawaniu Irlandii na długo pozostanie w naszych głowach i sercach.