Warsztaty projekt Szkoła Dialogu

Data publikacji: czerwiec 2019

LO w Słupcy przystąpiło do ogólnopolskiego projektu Szkoła Dialogu, w ramach którego uczniowie poznają historię i kulturę Żydów w Polsce. W projekcie biorą udział uczniowie klasy Ia pod opieką p. Renaty Bartczak.

Zajęcia warsztatowe prowadzą trenerzy Forum Dialogu – p. Katarzyna Czubińska oraz p. Antoni Wołowski.

W dniach 13-14 maja 2019 roku byliśmy uczestnikami zajęć prowadzonych w ramach projektu Szkoła Dialogu. Zajęcia dotyczyły historii i kultury Żydów. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, gdyż warsztaty

były przeprowadzone w tak kreatywny sposób, że byliśmy przez cały czas w pełni skupieni. W pierwszy dzień zostaliśmy zapoznani z kulturą Żydów, świętami żydowskimi, ich tradycjami, religią. Pracowaliśmy w grupach a następnie dane zagadnienie prezentowaliśmy przed innymi.

Rozmawialiśmy również o tym, jak ich życie wyglądało na naszym terenie – próbowaliśmy odtworzyć wygląd naszego miasta sprzed wojny z uwzględnieniem synagogi i cmentarza żydowskiego. Drugiego dnia poruszony został bardzo trudny temat – Holokaust. Gdy poznaliśmy historię Malki, byliśmy bardzo wstrząśnięci. Malce, Żydówce z Radomia udało się przetrwać, lecz losy jej najbliższych były dla nas przerażające. Jej Historia bardzo nas poruszyła i sądzimy, że oddała realia tamtych czasów. Następnie zaczęliśmy planować naszą wycieczkę po Słupcy, żeby zobaczyć miejsca związane z Żydami. Nie możemy się już doczekać, kiedy zaczniemy przygotowania. Ogólnie mówiąc zajęcia wywarły na nas bardzo duże wrażenie. Jesteśmy szczęśliwi, że to właśnie my mogliśmy w nich uczestniczyć. To właśnie my, młode pokolenie jesteśmy „nośnikiem” pamięci i właśnie my możemy przekazać te historie dalszym pokoleniom, ponieważ to, co się dawniej wydarzyło NIE MOŻE iść w niepamięć. Należy o tym rozmawiać, mimo iż czasami tematy nie należą do prostych.

Należy PAMIĘTAĆ!

W dniach 10-11 czerwca odbyła się druga część warsztatów w ramach projektu. Na samym początku oprowadziliśmy naszych gości po ciekawych miejscach związanych z Żydami w Słupcy, czyli jednym słowem próbna wycieczka zaliczona! Następnie rozmawialiśmy o tym, co można by w planie naszej wycieczki zmodyfikować i jak ją urozmaicić. Mimo, iż upalna pogoda nie sprzyjała myśleniu, udało nam się zebrać zadania, które uczestnicy wycieczki będą rozwiązywać w czasie jej trwania. Gdy wszystkie szczegóły zostały omówione, przedstawiciele Szkoły Dialogu zabrali nas w „podróż” do Izraela. Rozmawialiśmy o współczesnym życiu Żydów. Obejrzeliśmy kilka fascynujących filmów. Z przykrością pożegnaliśmy trenerów Szkoły Dialogu. Współpraca przebiegała bardzo miło, atmosfera na zajęciach cudowna. Nie możemy się już doczekać, kiedy nasza wycieczka się odbędzie.