Zobaczmy tych, którzy nas nie widzą!

Data publikacji: październik 2019

19 września gościliśmy Martę Szygendę, absolwentkę naszego liceum, która przeprowadziła spotkanie warsztatowe pt. „Savoir – vivre wobec osób niewidomych”. Dzisiejszy świat coraz bardziej potrzebuje empatii i tolerancji. Zrozumienie i zauważenie potrzeb innych to dla każdego ważna lekcja życia społecznego. Jak radzą sobie osoby niewidome, słabowidzące i jak im pomagać? Te i inne pytania pojawiły się   podczas warsztatów, w trakcie których odbyło się  również wiele ćwiczeń i zadań praktycznych.

Prowadząca opowiedziała jak ta przygoda szkoleniowa się rozpoczęła. Oto jej relacja:

„W 2016 roku wraz z Anna Zimniewicz miałyśmy okazję uczestniczyć w Akademii Liderów. Jto program Fundacji Świętego Mikołaja. Podczas dwóch tygodni szkoleń nauczyłyśmy się jak realizować projekty społeczne, jak pozyskiwać środki, itp. Wszystkie umiejętności, które nabyłyśmy, okazały się niezwykle pomocne. W roku szkolnym 2017/2018 realizowałyśmy projekt w Liceum Ogólnokształcącym w Słupcy. Następnie w tym samym roku zostałam przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, gdzie mogłam zdobywać kolejne doświadczenia. Pod koniec roku 2018 pojawił się konkurs organizowany przez Fundację. Dla najlepszych liderów kilku edycji Akademii Liderów został zorganizowany rejs Pogorią- słynnym polskim żaglowcem po Morzu Śródziemnym .Wysłałam zgłoszenie i dostałam się. Parę tygodni wcześniej wraz z innym liderem, Mateuszem Nowaczykiem byłam  w niewidzialnym domu. Jest to miejsce, w którym można poczuć się jak osoba niewidoma. Wtedy właśnie pojawiła się idea projektu społecznego, który będzie się skupiał na osobach z dysfunkcją wzroku. Podczas powrotu do Polski Mateusz opowiedział o tym pomyśle. Wszyscy razem stwierdziliśmy, że jest taka potrzeba. Następnym krokiem było założenie stowarzyszenia Inny Wymiar w marcu tego roku. Działania w ramach projektu Zobaczmy się prowadzone są w różnych sferach. Prowadzimy warsztaty w szkołach podstawowych, jak i licealnych. W sierpniu miałam przyjemność nagrywać wraz z resztą zespołu filmy promocyjne tj. sonda publiczna, eksperyment społeczny oraz wywiad z osobą niewidomą. A to nie koniec, planujemy jeszcze wiele działań!”

A w stowarzyszeniu „Zobaczmy się” tak o Marcie piszą:

„Martę można rozpoznać po szczerym uśmiechu, niezależności i licznych paradoksach. Choć sama o tym nie mówi, jej życie przypomina płynącą rzekę, której nurt nieustannie przyspiesza. Jednego dnia prowadzi ciągnik lub kombajn w rodzinnej Kotuni, a innego działa na rzecz Szlachetnej Paczki i opowiada ze wzruszeniem o swoich poczynaniach. Pozytywnie nastawiona oraz (prawie) zawsze uśmiechnięta dziewczyna jest zapaloną podróżniczką, uwielbia góry i wspinaczkę. Ucieka tam, kiedy tylko odczuwa potrzebę odpoczynku. Co więcej, kocha języki obce – angielski jej nie wystarczał, dlatego uczy się francuskiego i rosyjskiego. Teraz można już śmiało napisać, że Marta przejęła Poznań, aktywnie uczestnicząc w realizacji takich projektów jak: AIESEC czy Juwenalia Poznań. Szalona dziewczyna!”

 

Marta, dziękujemy